لنز تریوکس یا لنز پلی کربنات؛ کدامیک برای شما بهتره ؟

لنز تریوکس یا لنز پلی کربنات؛ کدامیک برای شما بهتر هستند؟

لنز تریوکس | زمانی که ایمنی چشم و سلامت آن برای شما به یک اولویت تبدیل می‌شود، لنز طبی و لنز پلی کربنات بهترین گزینه‌های ممکن برای عینک طبی، عینک آفتابی و عینک‌های ورزشی مانند عینک کوهنوردی هستند. هر دو نوع عدسی پلی کربنات و عدسی تریوکس نازک‌تر و سبک‌تر از لنزهای معمولی پلاستیکی و شیشه‌ای هستند. آن‌ها همچنین حفاظت صددرصدی در برابر نور فرابنفش و نور خورشید ایجاد می‌کنند و تا ۱۰ برابر مقاومت بیشتری نسبت به لنزهای پلاستیکی یا شیشه‌ای دارند.

این ویژگیها باعث ایجاد ترکیبی از راحتی به دلیل وزن سبک، حفاظت در برابر اشعه‌های مضر و مقاومت در برابر ضرب باعث می‌شود که لنز پلی کربنات و لنز تریوکس بهترین انتخاب برای عینک کودکان باشد. لنزهای پلی کربنات و لنزهای تریوکس هر دو بینایی روشن‌تر و دید بهتری به وجود می‌آورند و امکان استفاده از پوشش آنتی رفلکس در مورد آنها وجود دارد. اما طبیعتاً در بین آن‌ها تفاوت‌هایی وجود دارد که ما را به سمت گزینه مقابل سوق می‌دهد. حالا با ما همراه باشید تا این دو مورد را با هم مقایسه کنیم.

معرفی لنز تریوکس

عدسی طبی

با وجود اینکه لنزهای پلی کربنات انتخابی خوب و مناسب به عنوان یک لنز نشکن و مقاوم در برابر خط و خش بود، اما دانشمندان احساس می‌کردند که باید یک عدسی نشکن جدید تولید کنند. در سال ۲۰۰۱، شرکت صنایع PPG یک ماده جدید برای تولید لنز عینک معرفی کرد که برای آن نام تریوکس انتخاب شده بود. لنز تریوکس نازک، سبک وزن و بسیار مقاوم‌تر از لنزهای معمولی پلاستیکی یا شیشه‌ای هستند.

ماده اولیه استفاده شده در عدسی تریوکس یک مونومر مبتنی بر یورتان بود که از فرآیند قالب گیری ریخته گری مشابه با روند تولید لنزهای پلاستیکی شاخص بالا برای تولید آنها استفاده شده بود. با توجه به اطلاعات منتشر شده توسط شرکت PPG، این لنزها از شرایط اپتیکی بهتری نسبت به لنزهای پلی کربنات برخوردار هستند و استحکام به کششی بالاتری دارند.

لنز پلی کربنات

???? ماده پلی کربنات در ابتدا در دهه ۱۹۷۰ برای کاربردهای هوافضا ساخته شد و در حال حاضر هم در کلاهک فضانوردان و برای شیشه‌های فضایی شاتل استفاده می‌شود. در سال ۱۹۸۰ و در پاسخ به تقاضا برای تولید لنز عینک سبک و مقاوم در برابر خط و خش و ضربه، یک لنز عینک تحت عنوان لنز پلی کربنات معرفی شد. از این تاریخ به بعد، لنزهای پلی کربنات عنوان لنزهای استاندارد برای عینک ایمنی، عینک ورزشی مانند عینک کوهنوردی و عینک مخصوص کودکان شناخته شد. این لنزها به دلیل مقاومت در برابر شکستگی ایمنی بالایی نصیب افراد عینکی می‌کند و به همین دلیل انتخاب مناسبی هستند.

برخلاف روند تولید لنز تریوکس و لنزهای پلاستیکی شاخص بالا، برای تولید این لنزها از روش قالب گیری تزریقی استفاده می‌شود. پلی کربنات یک ماده گرمانرم است که به شکل یک ماده جامد و گلوله‌های کوچک است. این ماده در اثر حرارت تبدیل به یک ماده نرم و سیال شده که بعد از انتقال به قالب، به سرعت سرد می‌شود و یک ماده شفاف مناسب برای تولید لنز عینک فراهم می‌آورد.

یک مقایسه سریع از عدسی‌های پلی کربنات و عدسی تریوکس

عدسی عینک

???? قبل از اینکه بخواهیم بحث جدی‌تر و کامل‌تری در مورد مقایسه لنز تریوکس با لنز پلی کربنات داشته باشیم، شاید بد نباشد که آنها را از چند بعد به صورت سریع و کلی مقایسه کنیم. این شاخص‌ها عبارتند از:

 • ✅ ضخامت: پلی کربنات دارای شاخص انکساری یا ضریب شکست بالاتر است. در حقیقت شاخص انکساری پلی کربنات 1.58 و شاخص انکساری تریوکس 1.53 است. این موضوع باعث می‌شود که ضخامت لنزهای پلی کربنات در حدود ۱۰ درصد کمتر از لنزهای تریوکس باشد.
 • ✅ وزن: وزن مخصوص تریوکس در حدود ۱۰ درصد نسبت به وزن مخصوص پلی کربنات کمتر است و به همین دلیل عینک ساخته شده با لنزهای تریوکس وزن کمتری دارد.
 • ✅ وضوح نوری (مرکزی): لنزهای Trivex دارای استرس داخلی کمتری دارند و ممکن است دید مرکزی شفاف‌تر از لنزهای پلی کربنات ایجاد کنند.
 • ✅ وضوح نوری (محیطی):
 • لنزهای Trivex دارای ابعاد بزرگتر هستند و ممکن است بینایی محیطی واضح‌تر با انحراف کمتر رنگی نسبت به لنزهای پلی کربنات ایجاد کنند.
 • ✅ مقاومت در برابر ضربه: مقاومت در برابر ضربه و مقاومت در برابر خط و خش در هر دولت تقریباً یکسان است.
 • ✅ مقاومت در برابر اشعه فرابنفش: لنزهای پلی کربنات و Trivex هر دو 100 درصد از اشعه‌های خورشیدی UV را بدون نیاز به پوشش لنز مخصوص UV محافظت می‌کنند.
 • ✅ دسترسی: لنزهای پلی کربنات در انواع گسترده‌تری (به عنوان مثال، لنزهای پروگرسیو و سایر مولتی فوکال ها) نسبت به لنزهای Trivex در دسترس هستند. لنزهای Photochromic از هر دو مواد موجود است.
 • ✅ هزینه: به طور کلی بررسی بازار نشان می‌دهد که هزینه خرید لنز تریوکس بیشتر از هزینه خرید لنز پلی کربنات است.

البته ممکن است شما به عنوان یک فرد عادی آشنایی چندانی با این تفاوت‌ها و معیارها نداشته باشید. به همین دلیل توصیه ما این است که حتماً با افراد حرفه‌ای یا با عینک سازهای معتبر مشورت کنید تا بهترین گزینه را با توجه به شرایط شما پیشنهاد دهند.

انتخاب فریم مناسب

لنز عینک بلوکات

 

???? باید اعتراف کنیم که در بحث حفظ ایمنی چشم، مسئله انتخاب بین لنز پلی کربنات و لنز تریوکس تنها بخشی از کاری است که ما باید انجام دهیم. زمانی که شما به دنبال محافظت از چشم در محل کار یا در حین ورزش هستید، استفاده از فریم عینک با کیفیت و ایمن بسیار مهم است. این موضوع به حدی اهمیت دارد که شما برای عینک‌های ورزشی هم با فریم‌های متفاوتی مواجه هستید.

بطور کلی فریم‌های معمولی نمی‌توانند برای عینک‌های ایمنی و همچنین عینک‌هایی مانند عینک کوهنوردی به کار گرفته شود. بنابراین ورزشکاران نیاز دارند که با توجه به نوع فعالیت ورزشی خود و همچنین خطراتی که چشم آنها را تهدید می‌کنند، انتخاب‌های مختلفی داشته باشند. ما در مطالب قبلی به طور کلی در مورد انتخاب فریم عینک صحبت کرده‌ایم و شما بهتر است برای فعالیت‌های حرفه‌ای خود با کارشناسان ما تماس بگیرید.

عینک کودکان

مانند عینک طبی یا عینک آفتابی بچه گانه، استفاده از فریم محکم به همراه لنز پلی کربنات و لنز طبی بهترین انتخاب است. در مورد کودکان حتی اگر در یک ورزش سازمان یافته شرکت ندارند، باز هم سعی کنید که از لنزهای عینک مقاوم در برابر ضربه و همچنین فریم‌های محکم و انعطاف پذیر در برابر شرایط مختلف استفاده کنید.

عینک بچه گانه نشکن | عدسی طبی

خوشبختانه افراد بزرگسال برای انتخاب فریم عینک و همچنین عدسی عینک متناسب با آن مشکلی ندارند. ورزشکاران برای فعالیت‌های حرفه‌ای خود هم فریم استاندارد و هم لنز عینک استاندارد در اختیار دارند. بنابراین بیشترین چالش ما بحث انتخاب عدسی برای کودکان و انتخاب فریم مناسب برای آن است. اگر شما برای عینک کودک خود بین دو گزینه لنز پلی کربنات و لنز تریوکس مانده‌اید یا به شکل دقیق نمی‌دانید که کدام یک از فریم‌ها را استفاده کنید، مستقیماً با کارشناسان ما در گروه بینا اپتیک تماس بگیرید.

مطالعه مطالب زیر می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند:

 

 

8 thoughts on “لنز تریوکس یا لنز پلی کربنات؛ کدامیک برای شما بهتره ؟

 1. اشتراک ها: عینک کودک | 8 نکته مهمی که در انتخاب عینک کودک نباید نادیده بگیرید !!

  • مدیر فروشگاه عینک بینا میگوید:

   سلام و روز بخیر
   بله نترسید ! اگر عدسی پلی کربنات و یا ترایوکس باشه و در عین حال فریم استقامت مناسبی داشته باشه میتوان تنظیم کرد ، بدون اینکه مشکلی پیش بیاد !!

 2. اشتراک ها: راهنمای انتخاب لنز عینک | بهترینها را برای خود تان و نزدیکانتان بخواهید !!

دیدگاهتان را بنویسید