5 گام در انتخاب عینک برای چشم حساس به نور

5 گام در انتخاب عینک برای چشم حساس به نور

برخی از شرایط چشم مانند دژنراسیون ماکولا (AMD)، گلوکوم یا آب مروارید به طور مستقیم در ایجاد چشم حساس به نور نقش دارند. هر کسی ممکن است در طول عمر خود تجربه چشم حساس شده به نور را داشته باشد، اما برای برخی از افراد موقتی بوده و برای برخی دیگر دائمی است. این موضوع باعث می‌شود که افرادی که زمان بیشتری در معرض نور روز هستند، ناراحتی‌های زیادی تجربه کنند و در زندگی خود دچار مشکل شوند.

درمان چشم حساس به نور به مراقبتهای چشم پزشکی و همچنین توصیه‌های پزشکی آنها نیاز دارد. اما خوشبختانه راهکارهایی برای کمک به این مشکل وجود دارد که یکی از آن‌ها خرید عینک آفتابی است. برای کمک به انتخاب عینک در مواجهه با حساس شدن چشم به نور خورشید یا به نور سفید، در این مطلب به ذکر ۵ راهنما خواهیم پرداخت.

عینک آفتابی

عینک آفتابی معمولی تاثیری در درمان چشم حساس به نور ندارد

مدیریت و کنترل اثر نور روشن بر روی چشم یک حیله است و نمی‌توان آن را یک راهکار قطعی دانست. شما باید تعادل بین کاهش حساسیت چشم و میزان نور دریافتی چشم را به وجود بیاورید تا کیفیت بهتری را احساس کنید. عینک‌های دودی معمولی میزان نور ورودی چشم را کاهش می‌دهند، اما اگر بینایی شما کم باشد این می‌تواند به کاهش بازدهی چشم شما منجر شود. علاوه بر این ممکن است این عینک‌های معمولی تاثیری بر نشانه‌ها و نورهای خیره کننده نداشته باشند.

برای برخی از افراد مبتلا به چشم حساس به نور کاهش نور ورودی چشم کمک می‌کند، اما برای برخی دیگر ممکن است نیاز به از بین بردن طیف خاصی از رنگ نور باشد. برای مقابله با حساس شدن چشم به نور بهترین حالت انتخاب عینک دودی با توجه به شرایط فرد است. برخی از افراد ممکن است به نور لامپ، برخی به نور خورشید و برخی به نور چراغ حساس باشند. بنابراین باید متخصص بررسی‌های لازم را بر روی چشم شما انجام دهد و به شما پیشنهاد دهد که کدام رنگ مناسب‌ترین گزینه با توجه به شرایط چشم شماست.

چشم خود را برای شرایط مختلف نوری آزمایش کنید

بهتر است انتخاب عینک آفتابی با توجه به شرایطی که شما را رنج می‌دهد انتخاب شود. به عنوان مثال، اگر روزهای آفتابی برای شما سخت است، عینک‌هایی را انتخاب کنید که برای روشنایی روز مناسب هستند یا توانایی مقابله با نور روشن در فضای داخلی را دارند. اگر در تطبیق پذیری با تغییر نور در شرایط مختلف مشکل دارید، به سراغ عدسی‌هایی بروید که در محیط بیرون و در محیط داخل شرایط متفاوتی را برای شما ایجاد می‌کنند.

ممکن است بفهمید که استفاده از پوشش‌های مختلف برای عینک آفتابی به درمان چشم حساس شما کمک می‌کند. اغلب افراد ترجیح می‌دهند که دو جفت عینک آفتابی برای استفاده در هوای تاریک و استفاده در هوای روشن داشته باشد. این در حالی است که برخی دیگر برای مشکل چشم حساس به نور به سراغ عدسیهای فتوکرومیک می‌روند. این عدسی‌ها با توجه به شرایط نور محیط تغییر می‌کنند و ابزار بهتری برای جلوگیری از ورود نور به چشم در شرایط مختلف هستند.

عینک آفتابی

اندازه عینک را دقیقاً مطابق با اندازه چهره خود انتخاب کنید.

انتخاب فریم عینک باید به شکلی باشد که به راحتی با چهره شما همخوانی داشته باشد. تمامی راهکارهای درمانی چشم حساس به نور بر مبنای جلوگیری از ورود نور به بخش‌های داخلی چشم هستند و هر کدام از آنها با راهکارهای مختلفی اجرا می‌شود. یکی از این راهکارها، استفاده از فریم عینک کاملاً هماهنگ با ساختار چهره است.

این نوع فریم‌های عینک تحت عنوان فریم‌های پنهانی یا فریم مخفی شناخته می‌شوند و بیشتر به عنوان عینک آفتابی ورزشی از آنها استفاده می‌شود. نمونه بارز این فریم‌ها، عینک کوهنوردی است که بطور کامل فضای اطراف چشم را پوشش می‌دهد و مانع از ورود نور به بخشهای مختلف چشم می‌شود. افراد مبتلا به چشم حساس به نور به هنگام استفاده از کلاه لبه دار و این عینک‌ها متوجه بهبود در شرایط خود می‌شوند.

راهکار دیگر، استفاده از عینک‌های آفتابی با فریم‌های بسیار بزرگتر است. این فریم‌ها به شکلی هستند که فضای بیشتری از چهره و ابروها را پوشش می‌دهند و اندازه آنها نسبت به عینک‌های معمولی بزرگتر است. البته در این مورد نباید از بحث زیبایی عینک آفتابی هم غافل شویم و باید هر دو فاکتور را به صورت همزمان در نظر بگیریم.

عینک آفتابی را برای حفاظت UVA و UVB بررسی کنید

مقاومت ۱۰۰ درصدی عینک آفتابی در برابر اشعه فرابنفش یک ضرورت است و به عنوان یک استاندارد در انتخاب آنها شناخته می‌شود. این عینک‌ها در حالت عادی از تأثیر نور ماوراء بنفش بر روی شبکیه چشم جلوگیری می‌کنند و معمولاً بر روی فریم آنها علامت UV400 حک شده است.

اما در هنگام خرید عینک آفتابی، به ویژه برای کسانی که دچار چشم حساس به نور هستند، توجه به علامت‌ها و ویژگی‌های عینک آفتابی ضروری است. این مشکل در چشم افراد، آنها را مجبور می‌کند که با حساسیت بیشتری لنزهای عینک آفتابی را بررسی کنند و از سلامت آنها برای استفاده در شرایط مختلف مطمئن شوند.

فیلترهای نور uv تأثیر چندانی بر روی نور درخشان و خیره کننده خورشید ندارد و افراد با چشم حساس باید بر روی فیلتر نور خیره کننده هم حساسیت به خرج دهند. قرار گرفتن در معرض نورهای UVA و UVB احتمال ابتلا به بیماری آب مروارید را افزایش می‌دهد، اما این دلیل نمی‌شود که از نور خیره کننده خورشیدی یا نور منعکس شده از سطح برف و سطح آب چشم‌پوشی کنید. به همین دلیل است که ورزشکاران ورزش‌های آبی و کوهنوردان باید مواظب نور خیره کننده خورشید باشند.

علائم چشم

بطور مداوم با چشم پزشک خود در تماس باشید

حساس شدن چشم به نور و عدم مراقبت صحیح از آن می‌تواند تبعات زیادی برای ما داشته باشد. این یعنی این افراد باید به طور مداوم با چشم پزشک و اپتومتریست در تماس باشند تا هر گونه تغییر در وضعیت بینایی آنها بررسی شود. طیف وسیعی از عینک‌های رنگی و عینک‌های آفتابی برای کمک به زندگی روزمره افراد مبتلا به چشم حساس به نور وجود دارند. اما انتخاب آنها نیاز به آشنایی با این عینک‌ها و شرایط بیمار دارد.

پس اگر شما هم دچار حساسیت چشم به نور هستید، اولین و بهترین مشاور شما در انتخاب عینک آفتابی، متخصص چشم پزشک است. این متخصصین تشخیص می‌دهند که وضعیت چشم شما با عدسی‌های رنگی چگونه تغییر می‌کند و هر کدام از آنها چه تاثیری بر کیفیت دید شما دارد. پزشکان به شما کمک می‌کنند که فیلترهای مناسب و فریم مناسب برای چشم خود انتخاب کنید و حتی توصیه‌هایی در خرید عینک طبی به شما خواهند داشت.

داشتن چشم حساس به نور خبر خوبی نیست، اما اینکه شما گزینه‌های متنوعی در اختیار دارید و می‌توانید با توجه به شرایط اختصاصی خود یک عینک آفتابی خاص انتخاب کنید، مطمئناً می‌تواند شما را امیدوار نگه دارد. پس برای  آشنایی بیشتر با گزینه‌های در دسترس با کارشناسان ما در بینا اپتیک در تماس باشید و سؤالات احتمالی خود را در بخش نظرات مطرح کنید تا کارشناسان ما پاسخگو باشند.

 

 

9 thoughts on “5 گام در انتخاب عینک برای چشم حساس به نور

 1. کیارش میگوید:

  سلام واقعا ممنونم از لطف و خدمتی که به مردم میکنید و اطلاعات مفید در اختیارمون قرار دادید.من چشمای خیلی حساسی دارم که به محض تابیدن نور افتاب خصوصا موقع رانندگی به راحتی با چشم درد و سر درد شدید میگیرم.چه نوع عینک افتابی برای من مناسبه

  • مدیر فروشگاه عینک بینا میگوید:

   سلام و ممنون از شما ،

   برای چشم شما عینک آفتابی با یووی 400 پیشنهاد میگردد و چنانچه پلاریزه هم بود مشکلی ندارد !
   سعی کنید از عینک اورجینال استفاده کنید و اگر که بلحاظ قیمتی مقدور نبود سعی کنید از برندهای با کیفیت استفاده کنید .

 2. اسلام میگوید:

  سلام و خسته نباشید
  من چشام به نور خیلی حساس ، به نور خورشید و سفید بطوری که یه عینک فتوکرومیک دارم شبها موقع خواب هم نمی تونم اونو بردارم یا باید عینک تو چشام باشه یا از چشم بندی استفاده کنم که هیچ نوری به چشام نرسه
  روزا از عینک آفتابی آنتی رفلکس و پلاریزه استفاده میکنم ولی جوابگو نیست لطفا راهنمایی بفرمایید که چکار کنم از چه عینکی استفاده کنم در ضمن به پزشک متخصص هم زیاد مراجعه کردم ولی جوابی نگرفتم
  ممنون

 3. اسلام میگوید:

  سلام و خسته نباشید
  من چشام به نور خیلی حساس ، به نور خورشید و سفید بطوری که یه عینک فتوکرومیک دارم شبها موقع خواب هم نمی تونم اونو بردارم یا باید عینک تو چشام باشه یا از چشم بندی استفاده کنم که هیچ نوری به چشام نرسه
  روزا از عینک آفتابی آنتی رفلکس و پلاریزه استفاده میکنم ولی جوابگو نیست لطفا راهنمایی بفرمایید که چکار کنم از چه عینکی استفاده کنم در ضمن به پزشک متخصص هم زیاد مراجعه کردم ولی جوابی نگرفتم
  ممنون

 4. حشمتی میگوید:

  با سلام و تشکر از اطلاع رسانی و انتشار سخاوتمندان معلومات علمی متخصصین عزیز،
  بنده 55 سالمه یک چشمم تنبلی دارد و ضعیف است و عینک طبی فوتو کرومیک دارم البته برای مطالعه هم عینک مخصوص بهم داده اند حالا سؤالم اینه ، من چشمهایم خیلی به نور خورشید حساس هستند بطوری که اگر عینک نزنم باید بسیار چشمم را کوچک کنم که نور کمتری وارد شود آیا اگر من عینک طبیم را با درصد فتوکرومیک بالا انتخاب کنم کفایت می کند یا باید عینک دودی در روز هم استفاده کنم . شب ها یا وقتی آفتاب نیست مشکلی ندارم.متشکرم.

  • مدیر فروشگاه عینک بینا میگوید:

   سلام و عرض ادب و احترام

   ممنون از ابراز محبتی که داشتید ! انشالله بتونیم در راه خدمت بشما قدم کوچکی برداریم !

   1- درصد های فتوکرومیک ثابت هستند و شما حق انتخاب ندارید .
   2- بهتر است برای کنترل نورهای ورودی عدسی خود را آنتی رفلکس + یووی انتخاب کنید !
   3- اگر از عدسی های سفارش به کارخانه با درصد تیرگی بالا ، مطابق نسخه خود استفاده کنید !
   4- گزینه عدسی های فتو کرومیک درایو سیف هم میتوانند گزینه مناسبی باشند ( تیره گی 2 بسمت تیرگی 3 یا 4 ) !

   اینها پیشنهاد و توضیحات های ما در خصوص سئوال شما هستند !

   • امان میگوید:

    سلام و عرض ادب دارم خدمت شما چشام درمقابل نور خورشید و نور لامپ خیلی حساسیت دارد دائم از عینک دودی استفاده میکنم حتی در روزهای ابری. لطفا در این باره با من همکاری کنید که از چه نوع عينک استفاده کنم.

دیدگاهتان را بنویسید