التهاب چشم | آشنایی با علایم و پیشگیری و نهایتا درمان

التهاب چشم – آشنایی با علایم و پیشگیری و نهایتا درمان

حتماً این تجربه را داشته‌اید که صبح با چشمان متورم و حالت نامناسب از خواب بیدار می‌شوید و حالا نمی‌دانید که با این التهاب چشم چکار کنید. متورم شدن چشمان و پف دار شدن پلک‌ها دلایل مختلفی دارد، اما تجمع بیش از حد مایع در بافت همبند اطراف چشم خود را به این شکل نشان می‌دهد و هر دو فوقانی و پایینی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. دلایل مختلفی برای چشمان پف کرده وجود دارد که عفونت چشم، آسیب به قسمت‌های مختلف چشم و یا حتی آلرژی در آن نقش دارند.

حالا اگر شما بیش از حد در معرض التهاب چشم قرار دارید و هرروز شرایط شما بدتر می‌شود، احتمالاً مشکلات بهداشتی جدی‌تر و خطرناک‌تری دارید که نیاز به بررسی دارد. پس با ما در گروه بینا اپتیک همراه باشید تا این موضوع را بررسی کنیم.

التهاب چشم چیست و چه نشانه‌هایی دارد؟

علائم چشم

التهاب چشم و متورم شدن آن به صورت تجمع بیش از حد مایع در بافت همبند اطراف چشم تعریف می‌شود که در جریان آن پلک بالا و پایین بیش از اندازه پف دار و متورم می‌شود. اگرچه بجز در موارد شدید، التهاب چشمی تأثیر منفی بر روی میزان بینایی فرد ندارد، اما از لحاظ ظاهری بسیار ناراحت کننده است. این وضعیت با نشانه‌های مختلفی همراه است:

  • تحریک چشم مانند احساس خارش و گزش در داخل چشم؛
  • حساسیت به نور مانند فتوفوبیا؛
  • تولید بیش از حد اشک چشم و در نتیجه خیس بودن دائمی چشمان؛
  • شدید بودن میزان تورم و جلوگیری از بینایی فرد؛
  • قرمزی چشم؛
  • ایجاد حالت التهابی و عفونی در داخل چشم؛
  • ضعیف شدن چشمان در تشخیص نور و در تصاویر دور؛
  • خشک شدن پلک‌ها و پوسته پوسته شدن آنها؛
  • درد به هنگام تورم ناشی از عفونت.

نکته جالبی که در مورد التهاب چشم وجود دارد این است که بسیاری از نشانه‌های آن با نشانه‌های چشم پف دار یا چشم پف کرده هم خوانی دارد. اما حقیقت ماجرا این است که چشمان ملتهب عموماً پاسخ ایمنی بدن به آلرژی، عفونت یا هر آسیب دیگر به چشم هستند. اما چشمان پف کرده بیشتر به دلیل ویژگی‌های فیزیکی خارجی مانند احتباس و تجمع آب در بافت داخلی چشم، کمبود خواب، صفات ژنتیکی و همچنین گریه کردن به وجود می‌آیند.

علت ملتهب شدن چشمان

بسیاری از کسانی که به التهاب چشمی مبتلا شدند دوست دارند که دلیل این التهاب را بدانند تا به شکل‌های مختلفی از آن دوری کنند. برای این مشکل عوامل و علل مختلفی وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از:

 آلرژی

هنگامی که سیستم ایمنی بدن در معرض یک ماده یا یک جسم خارجی قرار می‌گیرد، حساسیت‌های مختلفی مانند حساسیت پوستی یا حساسیت چشمی به وجود می‌آید. گرد و غبار، گرده گیاهان، برخی از قطره‌های چشمی و همچنین برخی از محلول‌های شستشوی لنز چشم از جمله رایج‌ترین عوامل ایجاد آلرژی چشم هستند. از طرف دیگر احتمال ایجاد آلرژی و التهاب چشم به دلیل استفاده از مواد آرایشی هم وجود دارد.

شایع‌ترین بیماری آلرژی و بیماری هیستامین است که باعث ایجاد رگ‌های خونی در چشمان شما می‌شود و غشای مخاطی سطح چشم را تحریک می‌کند. این وضعیت خود را به صورت خارش در سطح چشم نشان می‌دهد و چشمان شما قرمز و آبدار می‌شود.

التهاب ملتحمه

این بیماری که تحت عنوان کنژنکتیویت (Conjunctivitis) شناخته می‌شود، از لفظ چشم صورتی هم برای آن استفاده شده و به طور واضح در سطح چشم می‌توان نشانه‌های التهاب را مشخص کرد. انواع مختلف مواد آلرژن، تری‌ها و ویروس‌ها در ایجاد این بیماری نقش دارند و نشانه‌های آن به صورت چشم‌های آبدار، چشم‌های قرمز و همچنین خارش چشم هستند.

اسیدهای چرب

در برخی از موارد عامل اصلی التهاب چشم و پف دار شدن آنها اسیدهای چرب هستند که باعث ایجاد یک لایه قرمز در لبه پلک می‌شوند. این عفونت ناشی از عفونت باکتریایی و التهاب غده میبومین است. هنگامی که این قدرت تولید کننده اسیدهای چرب مسدود می‌شوند، تورم پلک‌ها علامت معمول و رایج آنهاست. در این حالت حتی خود فرد هم می‌تواند وجود التهاب در پلک‌ها و لبه آن‌ها را تشخیص دهد.

بیماری Chalazion

برآمدگی پلک، ژالهٔ چشم یا شالازیون (به انگلیسی: Chalazion) شرایطی کاملاً مشابه با مورد قبل دارند و در نتیجه بسته بودن غدد میبومین به وجود می‌آید. این بیماری ابتدا با ظاهری همانند کمبود اسیدهای چرب دارد، اما به مرور زمان تبدیل به یک کیست قارچی سخت شده که نیاز به درمان پیشرفته‌تری دارد. یکی دیگر از تفاوت این بیماری با مورد قبلی این است که در گوشه چشم حالت نامناسب و مرطوبی به وجود می‌آید که منجر به ایجاد تورم در آن قسمت شده و پلک زدن باعث آسیب به آن منطقه می‌شود.

آسیب چشم یا ترومای چشم

هرگونه آسیب دیدگی در ناحیه چشم و آسیب به قسمت پلک یا آسیب‌های ناشی از جراحی زیبایی و جراحی پلک می‌تواند در ایجاد التهاب چشم نقش داشته باشد و باعث متورم شدن آنها شود.

استفاده نامناسب از لنز چشم

بسیاری از افراد لنز طبی را به عینک طبی ترجیح می‌دهند و برخی هم ترجیح می‌دهند که از لنز رنگی برای تغییر رنگ چشم خود کمک بگیرند. این دو نوع لنز کاملاً با سطح چشم در ارتباط هستند و به همین دلیل به آنها لنز تماسی می گویند. استفاده از لنزهای کثیف، شنا در استخرهای کثیف یا نگه داشتن لنزهای تماسی در شرایط نامناسب و باعث عفونت چشم و پلک‌ها می‌شود. در حقیقت استفاده از لنزهای تماسی با شرایط نامناسب می‌تواند چشم‌ها را تحریک کنند و باعث تورم پلک‌ها و ایجاد چشم پف دار شود.

بیماری بلفاریت

بیماری بلفاریت (Blepharitis) یک نوع بیماری التهاب پلک چشم است که معمولاً از ناتوانی غدد چربی که در نزدیکی پایه مژه‌ها قرار دارند به وجود می‌آید. از علائم این بیماری می‌توان به پلک‌های متورم و دردناک اشاره کرد که حالت بسیار نامناسبی در پلک فرد به وجود می‌آورد و به مرور زمان باعث از دست رفتن مژه‌ها می‌شود. بلفاریت یک بیماری مزمن است و برای آن درمان مناسب و شیوه‌های بهداشتی وجود دارد، اما متاسفانه هرگز به طور کامل درمان نمی‌شود. این بیماری اغلب با یک عفونت باکتریایی مانند وجود سندرم خشک چشم در ارتباط است. به همین دلیل این را می‌توان یکی از بدترین عوامل التهاب چشم معرفی کرد.

درمان التهاب چشم

معاینه چشم

شما ممکن است در اینترنت مطالبی در مورد درمان چشم پف دار یا حتی آرایش چشم پف دار مطالعه کرده باشید. اما باید این نکته را به خاطر داشته باشید که التهاب چشم کاملاً با مسئله چشم پف کرده متفاوت است و ممکن است عوامل باکتریایی یا ویروسی در آن نقش داشته باشند. پس در وهله اول باید علت اصلی این بیماری توسط متخصص چشم پزشک معتمد مشخص شود.

بطور کلی، اگر متورم شدن چشمان شما به علت مواد آلرژن باشد، قطره‌های چشمی آنتی هیستامین یا داروهای آلرژیک خوراکی و همچنین قطره‌های روان کننده مانند اشک مصنوعی به کاهش علائم کمک می‌کنند. در برخی موارد ممکن است چشم پزشک شما قطره‌های آستروئید خفیف با دوز پایین را برای واکنش‌های شدید آلرژیک تجویز کند.

علل دیگری مانند عفونت، التهاب ملتحمه و همچنین تبخال چشمی به خوبی با قطره‌های چشمی ضد ویروس یا ضد التهاب درمان می‌شوند و حتی ممکن است متخصص برای شما آنتی‌بیوتیک تجویز کند. متورم شدن خفیف چشم‌ها به دلیل تنش‌های خارجی را می‌توان با داروهای خانگی کاهش داد. در این شیوه‌ها مهم‌ترین گام این است که از چسبیدن پلک چشم به یکدیگر جلوگیری کرد تا التهاب آنها تشدید نشود.

اگر شرایط فتوفوبیا یا التهاب مزمن چشم را دارید، در این حالت متخصص ممکن است عینک آفتابی، لنز طبی فتوکرومیک یا حتی عدسی فتوکرومیک را به شما پیشنهاد دهد. البته ممکن است متخصص از شما بخواهد که تا زمان درمان کامل از لنزهای تماسی استفاده نکنید. در برخی موارد خفیف هم شما می‌توانید از کمپرس یخ یا اسپری آب سرد به داخل چشم خود استفاده کنید که نقش مهمی در خواباندن التهاب چشم دارد.

۴ راهکار برای جلوگیری از التهاب چشم

حالا اگر شما می‌خواهید با روش‌های مختلف از ایجاد التهاب چشم و متورم شدن چشمان خود جلوگیری کنید، ۴ راهکار ساده و کم هزینه در اختیار شماست:

 بررسی وضعیت چشمان از لحاظ آلرژی

اگر احساس می‌کنید که ملتهب شدن چشم‌ها و متورم شدن پلک‌ها به طور منظم برای شما رخ می‌دهد، باید وضعیت چشمان خود را از لحاظ آلرژی بررسی کنید. با دانستن اینکه به چه چیزی حساسیت دارید، به راحتی سعی می‌کنید که از مواد آلرژن اجتناب کنید و یا حداقل به آنها نزدیک نشوید.

انتخاب لوازم آرایشی و محصولات زیبایی خاص

شما وقتی که قصد تهیه لوازم آرایشی را دارید یا حتی به دنبال انتخاب فریم عینک یا سایر لوازم جانبی عینک هستید، باید به مسئله آلرژی خود توجه داشته باشید. موادی که هیپوآلرژیک باشند و عطر و بوی نامطبوع از خود نداشته باشند، گزینه‌های مناسبی هستند. در ضمن شما برای آرایش صورت و به طور ویژه ریمل چشم و مواد آرایشی چشم باید گزینه‌هایی را انتخاب کنید که آلرژن نباشند.

هنگام استفاده از قطره چشم، به دستورالعمل و مواد آن توجه کنید

خشکی چشم

ممکن است برخی از قطره‌های چشمی مانند روان کننده‌ها و اشک مصنوعی دارای مواد نگهدارنده باشند. این مواد نگهدارنده عامل اصلی رشد باکتری در داخل پلک و در اطراف چشم هستند که نتیجه آن چیزی جز التهاب چشم به دنبال نیست. حتی می‌توانید این موضوع را با یک چشم پزشک در میان بگذارید تا قطره‌های چشمی بدون حساسیت برای شما تجویز کند.

 اگر از لنز تماسی استفاده می‌کنید

مسئله استفاده از لنزهای تماسی مانند لنز طبی، لنز رنگی و لنز طبی رنگی حساسیت بالایی دارد. شما باید با استفاده از تکنیک‌های مناسب بهداشتی مانند شرایط استفاده مناسب در مورد تاریخ انقضا لنز و همچنین استفاده از محلول لنز، شرایط بهداشتی مناسبی برای خود به وجود بیاورید. هر چه شما در استفاده از لنزهای چشمی حساسیت بیشتری به خرج دهید، احتمال ابتلا به عفونت چشم و التهاب چشم برای شما کاهش می‌یابد.

گروه بینا اپتیک به عنوان یک شرکت معتبر در زمینه فروش انواع لنز چشمی و عینک طبی و عینک دودی این افتخار را دارد تا اصلی‌ترین لوازم را با کیفیت بالا و به صورت اورجینال در اختیار شما قرار دهد. برای مشاوره بیشتر در این زمینه و انتخاب محصولات مناسب با توجه به التهاب چشم با ما تماس بگیرید.

مطالعه مطالب زیر می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند:

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید