مزایا و معایب لنز چشم طبی و رنگی | قیمت محصولات با امکان مقایسه | قدیمی ترین فروشگاه عینک

مزایا و معایب لنز چشم طبی و رنگی

مزایا و معایب لنز چشم طبی و رنگی
[vc_row][vc_column][vc_column_text]

لنز به دو نوع نرم و سخت تقسیم می شود ;

لنزهای تماسی نرم، شامل: لنزهای طبی ، لنزهای رنگی ، لنزهای طبی رنگی و لنز پانسمانی می باشد که توضیحات آن در ذیل ارایه میگردد :

لنز چشم مشکلات چشم

لنز طبی: برای افرادی که دچار دوربینی، پیر چشمی و یا آستیگماتیسم هستند کاربرد دارد ؛ مانند نمونه لنزهای که همراه قیمت برای شما نمایش داده شده اند .

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column]
۴۰۰,۰۰۰ تومان
مقایسه
حراج!
۳۰۰,۰۰۰ تومان
مقایسه
حراج!
۱۹۰,۰۰۰ تومان
مقایسه
حراج!
۲۳۵,۰۰۰ تومان
مقایسه
[/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]لنز رنگی: لنزهای که بمنظور زیبایی چشمان استفاده میشوند و دارای رنگ های متنوعی مثل طوسی ؛ سبز ؛ آبی ؛ قهوه ای و … هستند را لنز رنگی میگویند ؛ بایستی توجه داشت که هر کدام از اینها در شرکت و کمپانی های متفاوت مقداری ته رنگشان متفاوت است و در بسیاری از مواقع با رنگهای دیگری همانند عسلی ترکیب میگردند و در ذیل نمونه لنز های رنگی همراه قیمت برای شما نمایش داده شده اند که میتوانید برای مشاهده انواع آنها لغت لنز رنگی را کلیک نمائید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column]
حراج!
۶۴۰,۰۰۰ تومان
مقایسه
۳۴۶,۰۰۰ تومان
مقایسه
حراج!
۱۴۷,۰۰۰ تومان
مقایسه
[/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]لنز طبی رنگی:برای زیبایی در افرادی که دچار ضعف بینایی هستند و میخواهند علاوه بر جبران ضعیفی چشم ؛ رنگ چشم خود را عوض نمایند ؛مانند نمونه لنزهای که همراه قیمت برای شما نمایش داده شده اند .[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column]
حراج!
۶۴۰,۰۰۰ تومان
مقایسه
حراج!
۵۷۰,۰۰۰ تومان
مقایسه
حراج!
۴۳۰,۰۰۰ تومان
مقایسه
حراج!
۳۸۰,۰۰۰ تومان
مقایسه
[/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

لنز پانسمانی: بر روی قرنیه قرار می گیرند و به عنوان محافظ قرنیه می باشد. برای افرادی که دچار زخم قرنیه و یا بیماری های دیگر قرنیه هستند، استفاده می شود و مانع از سایش پلک روی قرنیه شده و امکان ترمیم ضایعات اپی تلیال قرنیه را فراهم می کند.

لنز سخت: کاربرد این نوع لنزها برای افرادی است که دچار آستیگماتیسم بالا و یا قوز قرنیه هستند بسیاری از افراد که از عینک های طبی استفاده می کنند به مرور زمان احساس می کنند که نیاز به لنز دارند با داشتن لنز دیگر لازم نیست نگران کثیف شدن و بخار گرفتن و گم شدن عینک خود باشید و به لحاظ زیبایی نیز به علت نامرئی بودن ترجیح داده می شود.

لنز سیلیکونی

خصوصیات لنز نرم چشم ،

لنزهای نرم یا هیدروفیلیک، ۲ تا ۳ میلیمتر دورتر از قرنیه را می پوشانند. تحمل آن ها راحت تر است نمی توانند آستیگماتیسم قرنیه را اصلاح نمایند، چون شکل قرنیه را به خود می گیرند و بنابراین در آستیگماتیسم های بالاتر از ۱.۵۰ دیوپتر تجویز نمی شوند گذاشتن و برداشتن لنزهای نرم، مشکل تر از لنزهای سخت است. لنز را در آب یا شامپو نگهداری نکنید، بلکه در محلول مخصوص خودش نگه دارید

خصوصیات لنز خشک چشم ؛

لنزهای سخت، به دلیل توانایی اصلاح آستیگماتیسم تا ۴ دیوپتر و کیفیت برتر بینایی، انتخاب ارجح برای اغلب افرادی است که نمی توانند از لنزهای نرم استفاده نمایند.

قطر این لنزها، کوچک تر از قطر قرنیه بوده و همیشه ۱۰ تا ۱۵ درصد از قرنیه بدون پوشش باقی می ماند که امکان دسترسی قرنیه به اکسیژن هوا را فراهم می کند.

امکانی که در لنزهای نرم وجود ندارد، و قرنیه را در معرض آدم یا خیز قرار می دهد.

لنزهای سخت بر خلاف لنزهای نرم که ازهمان اول فرد با آن راحت است، نیاز به یک دوره زمانی (۷ روز) برای انطباق دارند.

گذاشتن و برداشتن و نگهداری از لنزهای سخت، راحت تر است. اما استفاده از لنز جنبه های منفی هم دارد.لنز مقدار اکسیژنی را که به قرنیه چشم می رسد، کاهش می دهد و می تواند منجر به عفونت شود.علاوه بر آن استفاده از لنز خطر ابتلا را به زخم های قرنیه ای افزایش می دهد.

این عوارض می تواند به سرعت پیشرفت کند و هم چنین خیلی جدی باشد و در موارد نادری نیز می تواند منجر به کوری شود.

خطرات دیگر استفاده از لنز عبارتند از:

 • خشکی چشم
 • تورم و یا مشکلات قرنیه مانند تاری دید، خراشیدگی و یا تغییر در شکل قرنیه است.
 • ایجاد حساسیت به مواد شوینده لنز
 • تجمع رسوب در لنز که باعث ناراحتی مصرف کننده و افزایش خطر عفونت می شود.
 • تورم چشم و پلک
 • گذاشتن و برداشتن لنزها و قرار دادن آن ها در مایعات مخصوص و ضد عفونی کردن آن ها ممکن است وقت بیمار را گرفته و برای او ایجاد مزاحمت نماید.
 • گذاشتن و برداشتن لنز به چشم صدمه میزند.
 • امکان عفونت در لنزهای طولانی مدت وجود دارد.
 • گم کردن لنز نسبت به عینک ساده تر است.
 • گذاشتن و برداشتن لنز نسبت به عینک، مشکل تر می باشد.
 • هنگام استفاده از لنز تماسی سخت، گرد و خاک ممکن است به زیر لنز رفته و باعث خراش قرنیه شود.
 • برای به حداقل رساندن خطر، نیاز به رعایت نکاتی است.

مهم ترین موضوع روش نگه داری لنز است که نقش مهمی در کاهش مشکلات و عفونت های چشمی دارد پس بهتر است به این نکات توجه کنید:

مهم ترین زمان احتیاط :

زمانی که لنز را داخل چشم‌تان می‌گذارید یا خارج می‌کنید.

از نظر محققان بینا اپتیک  این زمان‌ها را می‌توان لحظات طلایی برای میکروب‌هایی دانست که منتظر ورود به چشم شما هستند شما انگشت‌تان را داخل چشم‌تان می‌کنید و اینگونه فرصت ورود میکروب‌ها را به محیط چشم می‌دهید قبل از تماس با لنز دست‌تان را کاملا بشویید (و اگر می‌توانید ضدعفونی کنید) اگر هم به طور مرتب از لنز استفاده می‌کنید بهتر است ناخن‌هایتان را کوتاه کنید تا ناخن‌های بلند و تیز شما سطح لنزها یا سطح پلک و چشم‌تان را خراش ندهد از آب معمولی (یا آب جوشیده) برای شست‌و‌شوی لنزها استفاده نکنید و حتما از محلول‌های مخصوص نگهداری لنز استفاده کنید.

مدت استفاده از لنز :

درواقع علت مخالفت بسیاری از چشم‌پزشکان با لنزها همین است که استفاده‌کننده‌ها گاهی فراموش می‌کنند آنها را از چشم شان خارج کنند (یا تنبلی مانع آن می‌شود) اما یادتان باشد لنزها مانع رسیدن اکسیژن به چشم‌ها می‌شود. اگر لنزها را شب از چشم‌تان خارج نکنید خطر ایجاد زخم‌ در قرنیه شما به شدت افزایش می‌یابد این زخم‌ها گاه می‌تواند منجر به کوری شود و برای استفاده طولانی مدت و خواب کوتاه شرکت بینا اپتیک فقط لنز پیورویژن ۲ بوش اند لومب را پیشنهاد میدهد.

در زمان مصرف دارو های چشمی :

زمانی که دارو مصرف می‌کنید

قطعا اگر بخواهید قطره‌ای در چشم‌تان بریزید، لنزها را خارج خواهید کرد اما آیا می‌دانید مصرف برخی از داروهای خاص ممکن است با وضعیت لنز شما ربط پیدا کند؟

مثلا اگر قرص‌های پیشگیری از بارداری مصرف کنید چشم‌ها به دلیل استروژن موجود در این قرص‌ها به لنزها حساس‌تر خواهد شد همین‌طور این قرص‌ها میزان اشک ریزش را کاهش می‌دهند و اینگونه چشم‌ها خشک‌تر و امکان آسیب‌ آنها با لنز بیشتر می‌شود. قرص‌های ضدحساسیت و آنتی‌هیستامین‌ها هم چشم را خشک می‌کنند و برخی داروهای ضدآکنه می‌توانند باعث ایجاد احساس خارش در چشم دارای لنز شوند.

مایع لنز 1

تاریخ محلول لنز خیلی مهمه!

وقتی محلول‌های نگهدارنده مشکل‌ساز می‌شوند

در مقاله مزایا و معایب لنز چشم طبی و رنگی محلول‌های نگهداری لنز نکاتی درباره محلول های لنز نیز گوشزد میکنیم “در انواع و اقسام شکل‌ها و اسم‌ها و فرم‌ها در دسترس هستند اما حواستان باشد که مواد نگهدارنده موجود در این محلول‌ها فاسدشدنی است؛پس هرگز از محلول‌های تاریخ‌گذشته استفاده نکنید.چنین محصولاتی می‌تواند مشکلات جدی را برای چشم ایجاد کند درضمن اگر محلول نگهدارنده لنز خود را با نوعی دیگر عوض کردید، بدانید که ممکن است چشم‌تان نسبت به نوع جدید واکنش نشان دهد و هرگز محلول‌های نگهدارنده را در ظرف‌های دیگر نریزید و درب ظرف‌های حاوی آنها را باز نگذارید زیرا این کارها احتمال آلوده شدن آنها توسط انواع و اقسام  میکروب‌ها را به‌شدت افزایش می‌دهد.

اول لنز بزاریم یا آرایش کنیم ؟؟

زمانی که آرایش می‌کنید

کیف آرایش شما و محتویات آن، پر از وسایلی است که می‌توانند باعث حساسیت و تحریک چشم شوند یادتان باشد که هرگز وسایل آرایشی خودتان را به کسی امانت ندهید و از لوازم آرایشی فرد دیگری هم استفاده نکنید درضمن هرگز به چشم متورم، حساس و دچار اشک‌ریزش یا دردناک، ریمل و سرمه نزنید و از مداد ابرو و خط چشم استفاده نکنید درصورت استفاده از لنز از ریمل واترپروف استفاده کنید. اگر هم از محصولات دورچشم استفاده می‌کنید حتما از مرطوب‌کننده‌های با پایه آب که از نوع «کم حساسیت» باشند استفاده کنید یادتان باشد که مرطوب‌کننده‌ها، کرم‌ها و فونداسیون‌ها با پایه روغنی و کرمی می‌تواند حسابی چشم‌ دارای لنز را تحریک کند و موجب آزار شود. یک نکته مهم در مورد لنزها و آرایش چشم: اگر از لنزهای نرم (soft) استفاده می‌کنید قبل از آرایش چشم‌ها لنز را در چشم‌تان بگذارید اما اگر از لنزهای منعطف با قابلیت عبور گازها استفاده می‌کنید، اول چشم‌هایتان را آرایش کنید و بعد لنز بگذارید. اما در مورد هر دو نوع لنز، اول آنها را خارج کرده و بعد اقدام به پاک کردن آرایش‌ از چشم و دورچشم خود بکنید.

سیگار

از دود گریزان باشید !!

زمانی که در هوای آزاد هستید ذرات معلق در هوا، به‌خصوص آلاینده‌ها می‌توانند چشم‌ها را تحریک کنند و میزان تحریک در چشم‌هایی که لنز دارند بیشتر است بنا به تحقیقات متخصصین بینا اپتیک ذرات معلق، گردوخاک، غبار هوا و دود سیگار نمونه‌هایی از مواد آزاردهنده لنز هستند. اگر میزان آلودگی زیاد باشد چشم با مکانیسم اشک‌‌ریزش سعی می‌کند از خود دفاع کند و این برای کسانی که لنز دارند بسیار سخت است.در هوای بسیار آلوده تهران بهتراست لنزهایتان را خارج کنید و با عینک طبی بیرون بروید (البته بهترین کار این است که در چنین هوایی بیشتر در محیط‌های سربسته یا دارای تصفیه هوا، باشید).

مایع لنز

 نکات مربوط به لنز چشم :

 • قبل از زدن و برداشتن لنز چشم ، دست هایتان را بشویید.
 • از قرار دادن دو عدد لنز در یک جا لنزی، خودداری کنید، زیرا باعث چسبندگی می شود.
 • موقع زدن لنز، بر روی قرنیه فشار اضافی وارد نکنید تا باعث آسیب قرنیه نشود.
 • موقع برداشتن لنز، مراقب باشید ناخن هایتان به قرنیه صدمه نزند.
 • هنگام خواب، لنز را در آورید و هرگز با لنز نخوابید، حتی اگر لنزهای دائمی دارید
 • علاوه بر تمیز کردن لنز، آن ها را هر چند وقت یک بار با محلول هایی مثل پروکسیدهیدروژن ضدعفونی کنید.

در حالی که لنز بر روی چشم هایتان قرار دارد، از اسپری های معطر کننده، قطره یا پماد چشمی استفاده نکنید کسانی که در محیط های آغشته به مواد شیمیایی کار می کنند، اگر مجبور به استفاده از لنز باشند، باید هنگام کار از عینک های محافظ استفاده کنند. چشم هایتان را ماساژ ندهید، زیرا ممکن است لنز به بیرون بیافتد.

اگر بعد از زدن لنز احساس جسم خارجی کردید، لنز را در آورید و پس از شستشو با سرم فیزیولوژی مجدداً آن را بر روی چشم قرار دهید. حداکثر مدت زمان استفاده از لنز در طول روز، ۶ ساعت می باشد به طور مرتب، برای کنترل چشم و لنزهایتان، به چشم پزشک مراجعه کنید.

جا لنزی

 ظرف نگهداری لنز چشم :

نکات مربوط به ظرف و محلول نگهداری لنز که جزئی از مزایا و معایب لنز چشم طبی و رنگی میباشد ; هنگام بستن سرپوش ظرف نگهداری لنز، مواظب باشید لنز پاره نشود. لنز را در آب یا شامپو نگهداری نکنید، بلکه در محلول مخصوص خودش نگه دارید هرگز از بزاق دهان، برای مرطوب کردن لنزها استفاده نکنید. محلول های نگهداری لنز نرم با محلول های نگهداری لنز سخت متفاوتند، آن ها را به جای یکدیگر استفاده نکنید. نوع محلول نگهداری لنز را بدون مشورت با پزشک متخصص عوض نکنید. بعد از این که محلول نگهداری را داخل جا لنزی ریختید، فوراً درب محلول نگهداری را ببندید، زیرا محلول به وسیله میکروارگانیسم های موجود در فضای آزاد آلوده خواهد شد. به تاریخ انقضای محلول های نگهداری کننده و سرم فیزیولوژی توجه کنید اگر به طور اتفاقی لنز نرم را داخل جا لنزی، به صورت خشک نگهداری کردید،قبل از برداشتن آن، ابتدا سرم فیزیولوژی را بر روی آن بریزید و بعد از ۲ تا ۴ ساعت لنز را بردارید. دست زدن به لنز نرمی که به صورت خشک نگهداری شده، باعث پودر شدن آن می شود. فرد مصرف کننده در مورد نحوه استفاده صحیح از لنزها نیز باید توسط پزشک خود آموزش ببینید و از لنز مناسب چشم خود بهره برد.

 

گذاشتن لنز داخل چشم

 

کاربرد لنزهای زیبایی و آرایشی دیگر فقط مخصوص روزهای خاص مانند میهمانی ها نیست،

استفاده از آن ها بین افراد جوان به ویژه زنان اهمیت ویژه ای پیدا کرده است که در این میان این گروه از افراد در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به صدمات جدی قرنیه هستند. امیدواریم در این مقاله با مزایا و معایب لنز چشم طبی و رنگی بخوبی آشنا شده باشید.

اگر سوالات دیگری در مورد مزایا و معایب لنز چشم طبی و رنگی داشتید و در این مقاله موجود نبود ” لطفا جهت تکمیل اطلاعات خود و مشورت با همکاران ما در شرکت بینا اپتیک با ما تماس بگیرید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

 1. ندا کرمی گفت:

  سلام روز بخیر
  بنده مطلب آموزشی شما رو کامل خوندم به نظرم خیلی جامع و مفید بود
  ولی به نظرم این ضعف رو داشت که هیچ برند و محصولی رو نگفتید خوبه یا نه ؟
  کاش به بررسی محصولات هم یه بخشی اختصاص میدادید تا محصول بدرد نخور و داغون نخریم . ممنون

  • ghazale moosavi گفت:

   با سلام خدمت شما بازدیدکننده عزیز
   ابتدا تشکر میکنم از وقتی که گذاشتید و مقاله مربوط به لنز چشمی ما رو به دقت و تا انتها مطالعه فرمودید .
   در مورد ایرادی هم که به مقاله گرفتید کاملا وارد هست , اما هدف تیم آموزشی بینا اپتیک فقط آموزش و آگهی بازدیدکنندگان عزیز این سایت بوده و به این دلیل (عدم تبلیغات و فروش ) معرفی برند و محصولات رو در این بخش نیاورده ایم .
   البته به زودی مقاله ای جهت مقایسه تمامی برندهای لنزهای طبی و رنگی به بخش مقالات اضافه میشود .
   با تشکر بخش مقالات بینا اپتیک

 2. Raha گفت:

  سلام من کل مطالب شما رو خوندم و واقعا مفید بودن ولی برای من جای سوال ک اگر ۱ ماه از لنز اونطور که باید استفاده نکنیم و باعث قرمزی چشم و دردناک شدن بشه آیا خطر این هست ک امکان عمل چشم برای دوربینی یا نزدیک بینی دیگر فراهم نشه؟ یا بعد میشه با مراقبت بیشتر هم از لنز استفاده کرد؟

  • ghazale moosavi گفت:

   سلام و روز بخیر
   ممنون از پیامتون و اینکه مطلب ما رو مفید دونستید .
   بله , قطعا با مراقبت های پزشکی و استفاده از داروهایی که عفونت چشم رو برطرف کنه امکان عمل چشم فراهم میشه !! اما باید توجه داشته باشید که دوره نقاهت رو باید سپری کنید !
   اما درمان پیشنهادی بر اساس تجویز خانم دکتر محمدی استفاده از قطره اشک مصنوعی بمدت ۲ روز به فاصله زمانی ۲ ساعت یکبار چنانچه قرمزی چشم از لنز طبی باشد برطرف خواهد شد و جای نگرانی نیست.

 3. Mehdi گفت:

  سلام.ممنون بابت مقاله ها من میخواستم ببینم برای پسرها هم مینوان لنز استفاده کرد؟اگر شد نحوه گذاشتنش رو میخواستم؟

  • مدیر فروشگاه عینک بینا گفت:

   سلام آقا مهدی عزیز ؛
   بله آقایان هم میتونند از لنز استفاده کنند ؛ هیچ محدودیتی نداره اما در خصوص نحوه استفاده از لنز هم توضیحات ذیل را بخونید :

   گذاشتن لنز در چشم

   ۱. دست هایتان را به خوبی بشویید و منتظر بمانید تا رطوبت دستان تان خشک شوند، برای خشک کردن دست ها از هیچی استفاده نکنید صبر کنید خودشان خشک شوند.

   ۲. توجه داشته باشید که لنزهای شما باید حالت کاسه ای باشند اگر به شکل بشقابی بودند باید آن ها برگردانید.

   ۳. حالا وقت ان است که لنز را با محلول بشویید.

   ۴. لنزی که با محلول شستشو داده اید را روی انگشت سبابه بگذارید و با دست دیگر پلک بالا و پایین را بکشید.

   ۵. مقابل آینه بایستید و لنز را به آرامی روی سیاهی چشم قرار دهید.

   ۶. پس از قرار دادن لنز داخل چشم کمی بالا و پایین را نگاه کنید و به آرامی پلک بزنید.

   آموزش برداشتن لنز از چشم

   ۱. دست ها را با صابون بشویید و منتظر شوید تا خشک شوند.

   ۲. با یک دست پلک بالا و پایین را نگه دارید و با انگشت های شصت و سبابه به سمت عنبیه چشم بروید و به آرامی لنز را خارج کنید .

   ۳. قبل از اینکه لنز را در جا لنزی قرار دهید باید آن را با محلول شستشو دهید.

  • مدیر فروشگاه عینک بینا گفت:

   سلام آقا سینای عزیز
   ممنونیم از ابراز لطف شما ؛ به جرات میتوان گفت که ما جزو معدود سایتهای حوزه اپتیک هستیم که مقالات تالیفی داریم و واقعا برای نوشتن آنها وقت میگذاریم !

   • R گفت:

    سلام بعضی ها میگن استفاده از لنز موجب میش ک بعد از رسیدن به یه سنی نشه عمل چشم و انجام داد و قرنیه نازک میش
    ایا درسته ؟

    • مدیر فروشگاه عینک بینا گفت:

     با سلام
     استفاده طولانی مدت بدون خروج لنز از چشم در بعضی مواقع موجب میشود که لنز به سطح قرنیه بچسبد اما با استفاده صحیح ( روزی ۴ الی ۵ ساعت ) این مشکل بوجود نمی آید !
     لذا نازکی و یا چسبیدن لنز بستگی به شرایط استفاده شما دارد .

 4. غذای گربه گفت:

  سلام.
  شنیدم که لنزهای رنگی میتونه به چشم آسیب بزنه و باعث سوزش و یا عفونت بشه. آبا درسته؟ برای جلوگیری از این مشکلات راه حلی هست؟

  • مدیر فروشگاه عینک بینا گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز ،
   فرقی بین لنزهای طبی و رنگی از لحاظ مصرف نیست اما مثل بسیاری از کالا ها باید توجه داشته باشید که کالای اورجینال خریداری نمائید .
   پارامترهای مهم در لنز :
   ۱ – قطر لنز
   ۲- درصد آب رسانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده است