همه آنچه باید در مورد عدسی طبی فوق فشرده بدانید

عدسی طبی فوق فشرده یکی از اصطلاحاتی است که در چند سال اخیر به حوزه عینک سازی و عینک فروشی وارد شده و بخش مهمی از مشکلات افراد عینکی را برطرف کرده است. در این عدسی‌ها خصوصیات منحصر به فردی به کار رفته که عدسی‌های قدیمی و سنتی امکان چنین مزایایی را نداشتند. در حقیقت استفاده از تکنولوژی ساخت عدسی عینک با پلاستیک با شاخص بالا این فرصت را به ما داده که از لنز طبی فوق فشرده به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم.

کسانی که در حال حاضر از عینک‌های طبی ته استکانی استفاده می‌کنند، یا کسانی که نمره چشم آنها بسیار بالاست در این مطلب با ما همراه باشند تا  عدسی طبی فوق فشرده را به آنها معرفی کنیم.

معرفی کلی عدسی طبی فوق فشرده

عدسی پرگرسیو

عدسی طبی فوق فشرده به یک نوع عدسی طبی خاص گفته می‌شود که مواد اولیه بکار رفته در ساخت آنها ضریب شکست بسیار بالایی دارند. مواد اولیه به کار رفته در این عدسی‌ها از مواد پلاستیکی با شاخص بالا هستند که ضریب انکسار بسیار بالایی دارند و در نتیجه نور وارد شده به عدسی را با شکست بیشتری مواجه می‌کنند. معمولاً برای عدسی طبی فوق فشرده از معیار عدسی با ضریب شکست 1.76 استفاده می‌شود که نشان دهنده بالاترین ضریب شکست در عدسی عینک طبی است.

چرا عدسی فوق فشرده انتخاب بهتری محسوب می‌شود؟

عدسی هویا

کسانی که دوربین هستند باید از یک عدسی مثبت استفاده کنند که وسط آن قطورتر از لبه‌های عدسی بوده و به عنوان عدسی محدب شناخته می‌شود. همین وضعیت برای افراد نزدیک بین وجود دارد و در آن‌ها باید لبه عدسی قطورتر و عدسی مقعر باشد. این دو حالت باعث می‌شود که ظاهری عینک بسیار زشت و قطر عدسی هم زیاد باشد. اما اگر ما یک عدسی داشته باشیم که توانایی بالاتری در شکست نور داشته باشند، امکان استفاده از یک عینک نازک و سبک را به ما می‌دهد.

وقتی که یک عدسی فشرده باشد یا ضریب شکست آن بالا باشد، این یعنی این مواد به کار رفته در ساخت آن توانایی بالاتری در شکست نور دارند. بنابراین ضخامت کمتری از عدسی طبی فوق فشرده نیاز است تا تصویر مورد نظر به شکل مناسب برای افراد با چشم ضعیف شکل بگیرد. با این تفاسیر، مزایای استفاده از عدسی‌های فوق فشرده شامل موارد زیر می‌شوند:

  • ضخامت کمتر عدسی: این برای افراد با نمره چشم نزدیک به هشت یک انتخاب فوق‌العاده است و این افراد نیازی به عدسی شیشه‌های قطور یا ته استکانی دارند.
  • وزن سبک‌تر: همانطور که ضخامت عدسی کمتر می‌شود، به تبع آن از یک فریم عینک نازک‌تر هم استفاده می‌شود که این در نهایت باعث کاهش وزن عینک طبی می‌شود. در ضمن در عدسی فوق فشرده 1.76 از پلاستیک استفاده شده است که وزن سبک‌تری نسبت به عدسی‌های شیشه‌ای و عدسی‌های پلی کربنات دارد.
  • زیبایی: اگر عدسی‌های سنتی و عدسی‌های شیشه‌ای قدیمی را دیده باشید، نمای جانبی آنها بسیار نامناسب و زشت است. این در حالی است که عدسی‌های طبی 1.76 هم نازک‌تر هستند و هم نمای جانبی بهتری دارند.

پوشش آنتی رفلکس در عدسی‌های فشرده

عدسی بلوکات زایس

در مطالب قبلی به این نکته اشاره کردیم که وجود پوشش آنتی رفلکس یا پوشش AR در یک عینک طبی یا عینک آفتابی بسیار مهم است. در واقع پوشش آنتی رفلکس مانع از منعکس شدن نور از سطح عدسی عینک می‌شود. هر چه نور منعکس شده از سطح عینک کمتر باشد، کیفیت تصاویر بهتر هستند. از طرف دیگر عدسی طبی فوق فشرده توانایی بالایی در شکست نور دارد. این عدسی‌ها اگر پوشش آنتی رفلکس نداشته باشند، کیفیت دید بسیار بدی دارند. به همین دلیل کسانی که از عدسی طبی 1.76 استفاده می‌کنند لازم است که از پوشش آنتی رفلکس هم بهره ببرند.

برندهای تولید کننده عدسی طبی فوق فشرده

در میان برندهای موجود در بازار ایران، سه شرکت در زمینه تولید عدسی طبی فوق فشرده فعالیت می‌کنند. محصولات هر کدام از این شرکت‌ها با یکدیگر متفاوت است و قیمت محصولات آن‌ها هم با هم فرق دارد. بنابراین شما برای خرید این عدسی‌ها می‌توانید محصولات یکی از شرکت‌های زیر را انتخاب کنید:

عدسی فوق فشرده هویا

محصولات شرکت هویا کیفیت فوق العاده بالایی دارند و عدسی فوق فشرده آنها برای افراد در محدوده نمره 4- تا 12- مناسب است. در ضمن افراد مبتلا به آستیگمات 0 تا 2 هم می‌توانند از محصولات این شرکت استفاده کنند. در محصولات شرکت هویا از یک پوشش پیشرفته تحت عنوان Long Life استفاده می‌شود که مقاومت عدسی در برابر خط و خش را تا ۵ برابر بالاتر می‌برد و تأثیر مستقیم بر طول عمرعدسی دارد. عدسی طبی فوق فشرده هویا از نوع آسفریک هستند.

عدسی فوق فشرده زایس

عدسی شرکت زایس هم از نوع عدسی‌های فشرده است و میزان فشردگی آنها 1.74 و میزان شکست نور در آنها هم 1.74 است. این عدسی‌ها برای کسانی که نمره چشم بالایی دارند مناسب است و شفافیت بالا و کیفیت عدسی مهم‌ترین ویژگی آن‌هاست. محصولات شرکت زایس برای افراد با سطح بینایی متفاوت مناسب هستند و  شما با توجه به نیاز خود می‌توانید آنها را سفارش دهید.

عدسی فوق فشرده آساهی

عدسی بلوکات

عدسی طبی فوق فشرده آساهی یکی از معدود محصولات موجود در بازار است که هم بصورت آسفریک و هم به صورت دبل آسفریک هستند. عدسی‌های دبل آسفریک ظرافت ۳۵ درصدی دارند و برای نمره چشم ۸ به بالا فوق العاده هستند. عدسی فوق فشرده آساهی آسفریک به دلیل طراحی منحصر به فرد خود امکان دید یکسان و مناسب از قسمت‌های مختلف عینک را به ما می‌دهد و این برای عدسی‌های پروگرسیو بهترین خبر ممکن است.

از بخش عدسی فشرده 1.74 می‌توانید اطلاعات دقیق هر کدام از این برندها و محصولات آنها را به دست بیاورید.

تعریف عدسی آسفریک

عینک طبی

عدسی آسفریک یا عدسی غیرکروی به عدسی‌هایی گفته می‌شود که سطح آنها مانند سطح یک کره یا سطح یک توپ معمولی است که ظاهر منظم دارد و شعاع انحنای آنها از یک ردیف مشخص پیروی می‌کند. این وضعیت در طراحی عدسی به ما کمک می‌کند که نقاط کانونی را در محل‌های مختلف از عدسی تشکیل دهیم و سطح عدسی مسطح‌تر باشد. این برای کسانی که از قسمت‌های مختلف عدسی عینک استفاده می‌کنند بسیار خوب است. به طور کلی وجود ویژگی آسفریک در عینک منجر به مسطح‌تر شدن عدسی، کیفیت دید بهتر، امکان تولید عدسی به صورت پروگرسیو یا تدریجی و همچنین تولید عدسی‌های نازک‌تر و سبک‌تر می‌شود.

با توجه به اطلاعات گفته شده در این مطلب، تولید عدسی طبی فوق فشرده برای افرادی که نمره چشم بالایی دارند بهترین خبر ممکن است و زمان استفاده از عینکهای ته استکانی به انتها رسیده است. شما هم می‌توانید برای خرید عینک طبی از این گزینه‌ها استفاده کنید. فقط کافی است که با کارشناسان ما در بینا اپتیک در تماس باشید.

از مطالب زیر می‌توانید به عنوان اطلاعات تکمیلی در این زمینه استفاده کنید:

  • همه چی در مورد لنز عینک زایس
  • همه آنچه باید در مورد عینک آفتابی مردانه بدانید
  • همه اطلاعاتی که در مورد لنز عینک طبی نیاز دارید را اینجا پیدا کنید
  • با انواع پوشش عینک طبی و اهمیت آنها بیشتر آشنا شویم

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *