15 نکته برای مراقبتی برای سلامت چشم در زمستان

15 نکته برای مراقبتی برای سلامت چشم در زمستان

سلامت چشم در زمستان | اگر شما هم از کسانی هستید که تمام طول سال را صبر کنید تا خیابان‌های بارانی را ببینید و از برف زمستانی لذت ببرید، چالشی به اسم مراقبت از چشم در زمستان برای شما به وجود می‌آید که تبعات بسیار ناخوشایندی دارد. لذت بردن از اسکی، اسکیت روی یخ یا قدم زدن در یکی از پارک‌های شهر، لذت عجیبی به همراه دارد که گاهی با یک تلخی و حس ناخوشایند همراه می‌شود.

در مطالب قبلی به مسئله استفاده از لنز در زمستان پرداختیم و نشان دادیم که چه راهکارهایی برای آن وجود دارد. اما امروز می‌خواهیم ببینیم که به هنگام سرمای هوا چه مشکلاتی برای بینایی و چشم ما به وجود می‌آید و نحوه مراقبت از چشم در زمستان به چه صورت است.

لنز در زمستان

فاکتورهایی که وضعیت دید شما را در زمستان تحت تأثیر قرار می‌دهند

اول از همه، بیایید با هم بررسی کنیم که سرمای هوا چه تاثیری بر روی چشم ما می‌تواند بگذارد. آیا این واقعیت وجود دارد که سرمای زمستان می‌تواند بینایی ما را تحت تأثیر قرار دهد؟ آیا شدت این تأثیر می‌تواند ما را مجبور به استفاده از تجهیزاتی مانند عینک طبی، عینک آفتابی یا لنز طبی کند؟

  • خشک بودن هوای بیرون: یکی از مهمترین ویژگی‌های فصل زمستان این است که دما در آن به شدت کاهش می‌یابد و در نتیجه هوا قابلیت حفظ رطوبت را ندارد. این موضوع در طول زمستان که بادهای سرد هم بسیار بیشتر می‌شود، شدت بالاتری دارد. احتمالاً دیده‌اید که دست شما دچار سوختگی و قرمزی چشم می‌شود، این همان سوختگی پوست ناشی از خشک بودن هوا هست که در مورد خشک شدن بخش داخلی چشم هم شاهد آن هستیم.
  • اشعه UV:
  • شاید این دیدگاه اشتباه برای شما به وجود آمده که شدت آفتاب در فصل زمستان کمتر است، در نتیجه تأثیر اشعه ماوراء بنفش بر روی چشم کم است. قرار گرفتن در معرض اشعه یو وی به صورت مستقیم، خطر ابتلا به آب مروارید و همچنین سرطان پوست را افزایش می‌دهد. این موضوع باعث شده است که کارشناسان به ما در استفاده از کرم ضد آفتاب و عینک آفتابی توصیه کنند. خبر بد این است که چشم ما ممکن است تحت تأثیر نور انعکاس یافته از سطح برف قرار گیرد که این باعث بالا رفتن شدت اشعه ماوراء بنفش می‌شود.
  • گرم بودن هوای داخلی: در فصل زمستان، هیچ چیزی به اندازه روشن کردن آتش یا شومینه و نزدیک شدن به آن لذت بخش نیست. اما همین هوای گرم و خشک نیز می‌تواند برای پوست و چشم شما خطرناک باشد. در ضمن این هوای گرم برای رشد باکتری‌ها بر روی پوست و در داخل چشم ایده آل است و این می‌تواند شروع یک عفونت جدی در چشم شما باشد.

لنز طبی

مراقبت از چشم در زمستان

با توجه به مشکلاتی که در طول زمستان برای چشم به وجود می‌آید، در اینجا می‌خواهیم ۱۵ راهکار به شما معرفی کنیم که به عنوان نکات مراقبت از چشم در زمستان شناخته می‌شوند. ابتدائی ترین راهی که برای مقابله با این مشکلات باید انجام دهیم، حفظ رطوبت چشم است:

الف: حفظ رطوبت چشم

بزرگ‌ترین مشکلی که به هنگام فصل زمستان برای چشم رخ می‌دهد، کاهش رطوبت داخل چشم و در نتیجه خشک شدن آن است. برای جلوگیری از این موضوع، راهکارهای زیر را امتحان کنید:

تنظیم دمای داخل

همانطور که قبلاً توضیح داده شد، خشکی هوا می‌تواند باعث ایجاد نگرانی و ناراحتی در فصل زمستان شود، به ویژه اگر به صورت طبیعی مبتلا به خشکی چشم باشید. این مسئله می‌تواند به علت دمای بالای داخلی منزل باشد که در فصل زمستان طبیعی است. بنابراین سعی کنید دمای داخلی ساختمان خود را در یک درجه حرارت ملایم قرار دهید و از وجود رطوبت کافی در آن اطمینان حاصل کنید.

لنز طبی

لطفاً دور منابع حرارتی را خط بکشید

یکی از نکات مراقبت از چشم در زمستان این است که ترجیحا سمت منابع حرارت مانند شومینه و آتش نرویم. این حرارت مستقیم باعث تبخیر آب داخلی چشم شده و پدیده خشکی چشم را به دنبال دارد.

بیشتر پلک بزنید

بسیاری از افراد هنگام خواندن یا استفاده از رایانه از وضعیت خسته کننده چشم خود شکایت می‌کند. این افراد معتقدند که انجام این کارها باعث خشک شدن چشم آن‌ها می‌شود. در واقع زمانی که چشم ما درگیر مطالعه یا دیدن یک موضوع به صورت طولانی می‌شود، به صورت ناخودآگاه عمل پلک زدن متوقف شده و این یک بهانه خوب برای خشک شدن داخل چشم است. پس سعی کنید هر چند دقیقه یکبار پلک بزنید تا روانکاری چشم به کمک اشک انجام شود.

استفاده از مرطوب کننده

مرطوب کننده‌ها ابزارهای خوبی برای بازگرداندن رطوبت به هوا هستند که معمولاً در فصل زمستان کم می‌شود. این پدیده باعث می‌شود که سطح داخلی چشم خشک شده و تحریک شود. استفاده از مرطوب کننده نه تنها رطوبت چشم شما را در حالت طبیعی نگه می‌دارد، بلکه با گرمایش داخلی محیط هم مشکلی ندارد.

 

قطره چشم - لنز طبی

 استفاده از اشک مصنوعی

در صورتی که چشم‌های شما بیش از حد خشک باشند، این پدیده به شکل رایج برای شما اتفاق می‌افتد، احتمالاً باید با چشم پزشک خود مشورت کنید و از او بخواهید که یک اشک مصنوعی برای شما بنویسد. اشک مصنوعی ترکیبی منحصر به فرد از روغن، مخاط و آب است که اغلب توسط پزشکان برای حفظ رطوبت چشم توصیه می‌شوند و به مدیریت تبخیر اشک کمک می‌کنند.

مطلب ما را در مورد خشکی چشم و راهکارهای مقابله با آن مطالعه کنید.

 

لنز طبی

ب: تنظیم رژیم غذایی

عناصر بینایی و چشم و همچنین بخش‌های تشکیل دهنده آن به شکلی طراحی شده‌اند که به مانند یک ماشین عمل کرده و رژیم غذایی بر عملکرد آن‌ها تأثیر مستقیم دارد. این موضوع نشان می‌دهد که ما به هر شکلی رژیم غذایی خود را تغییر دهیم، به صورت مستقیم تأثیر خود را عملکرد چشم‌ها می‌گذارد. توصیه‌های ما برای مراقبت از چشم در زمستان در این زمینه شامل موارد زیر می‌شود:

ماهی آب سرد به رژیم غذایی خود اضافه کنید

ماهی‌های آب سرد حجم بسیار بالایی از اسیدهای چرب ضروری مبتنی بر امگا ۳ دارند که این ماده چرب روغنی در حفظ رطوبت چشم تأثیر گذار است. جالب است بدانید که ماهیهای آب سرد در فصل زمستان زیاد هستند و دسترسی به آنها آسان است. از گزینه‌های محبوب در این زمینه می‌توان به ماهی تن و ماهی خال خالی اشاره کرد.

 هیدراته کردن چشم رمز موفقیت است

یکی از بهترین راهکارها برای مقابله با خشکی چشم در طول زمستان این است که خود را در معرض شرایط هیدراته قرار دهید. کارشناسان توصیه می‌کند که هر روز ۸ لیوان آب مصرف کنید تا این رطوبت به چشم انتقال یابد. معمولاً در فصل زمستان میزان تشنگی کمتر است و این موضوع خود را به صورت خشکی چشم در برخی افراد نشان می‌دهد.

پ: مراقبت از چشم در هوای آزاد

دیدگاه‌های اشتباه متعددی در مورد مراقبت از چشم در زمستان وجود دارد که یکی از آنها عدم نیاز به استفاده از عینک آفتابی است. در این مورد باید دو توصیه زیر را به خاطر داشته باشید:

 استفاده از عینک آفتابی با جلوگیری از اشعه یووی

ضعیف شدن خورشید در فصل زمستان این دیدگاه منفی را به وجود آورده که به حجم اشعه ماوراء بنفش هم کم می‌شود. حتی این موضوع ممکن است باعث تمسخر افراد در استفاده از عینک آفتابی شود. اما به خاطر داشته باشید که حجم اشعه یووی در طول زمستان بالا بوده و حتی در پشت ابر هم زیاد است.

 استفاده از پوشش مناسب برای چشم

وقتی که در هوای آزاد قرار می‌گیرید، احتمال رسیدن باد سرد به سطح چشم و خشک شدن داخل آن وجود دارد. برای مراقبت از چشم  حساس در زمستان بهتر از به سراغ عینک‌های آفتابی و عینک‌های طبی با قابلیت پوشانندگی کامل چشم بروید. این شیوه از ورود هوا به داخل چشم جلوگیری می‌کند.

لنز طبی

ت: رعایت بهداشت چشم

یکی از مواردی که به طور مستقیم بر سلامت چشم در فصل زمستان تاثیرگذار است، عدم رعایت نکات بهداشتی به هنگام استفاده از لنز ؛  لنز رنگی و عینک است. این موارد را در چند بند زیر به خوبی می‌بینید:

 چشم‌هایتان را تمیز نگه دارید

این موضوع شاید برای بسیاری از افراد خنده دار و مسخره باشد، اما در فصل زمستان رشته‌های ورزشی و شرایط خاصی وجود دارد که احتمالاً شما را در رعایت نکات بهداشتی عبور می‌کنند. حمام رفتن و دوش گرفتن در فصل زمستان کمتر از فصل‌های دیگر است. بنابراین انتقال عرق و میکروب به داخل چشم می‌تواند سلامت چشم را تهدید کند. پس باید به خاطر داشته باشیم که رعایت بهداشت چشم در فصل زمستان ضروری است.

مشغول کردن دست‌ها به کار دیگر

بله! این موضوع کاملاً در ارتباط با خشکی چشم است. یکی از بزرگ‌ترین وسوسه‌ها برای ما مالیدن چشم به هنگام خارش آن است که به عنوان یک عامل برای انتقال میکروب شناخته می‌شود. پس باید دنبال راهکارهای مختلفی بگردید که حتی الامکان دستان خود را به آن مشغول کنید و این وسوسه را از خود دور کنید که باید چشمان خود را بمالید.

ث: مراقبت از چشم در شرایط مختلف

مواردی که تا اینجا معرفی شد، رواج بیشتری دارند و جلوگیری از آنها باعث می‌شود که مراقبت از چشم در زمستان راحت‌تر باشد. اما می‌توان برخی کارهای دیگری هم انجام داد که در نتیجه انجام کار تأثیر مستقیم دارند. از جمله مواردی که اینجا می‌توانم به آن اشاره کنم:

  • حفظ فاصله ایمن از دستگاه‌های الکترونیکی
  • مراقبت از چشم در برابر آسیب‌های ناشی از برف و انعکاس نور از سطح آن
  • کاهش زمان رانندگی در زمستان
  • پوشاندن چشم‌ها هر چند دقیقه یکبار با دستکش یا با کلاه

مطمئناً انجام این ۱۵ راهکار به شما کمک می‌کند که کیفیت دید خود را در طول فصل زمستان حفظ کنید و از تأثیر هوای سرد بر روی آنها جلوگیری کنید. اگر پیشنهادی برای مراقبت از چشم در زمستان دارید، در بخش نظرات و پیشنهادات پذیرای آن هستیم.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید