7 نکته مراقبت از چشم در تعطیلات

با وجود اینکه مراقبت از چشم در تعطیلات برای همه افراد ضروری است، کسانی که از لنز طبی یا از عینک طبی استفاده می‌کنند دردسر بیشتری دارند و باید این نکات را با دقت بیشتری رعایت کنند. متاسفانه بسیاری از ما عینکی‌ها این تجربه را داشته‌ایم که خراب شدن عینک یا پاره شدن لنز باعث می‌شود که در خیلی جاها به صورت کورکورانه حرکت کنیم. این موضوع ما را موظف می‌کند که او نسبت به آن در تعطیلات مانند تعطیلات نوروز حساسیت بیشتری داشته باشیم و نکات مراقبت از چشم را با دقت بیشتری اجرا کنیم.

در این مطلب می‌خواهیم ۷ نکته ویژه مراقبت از چشم در تعطیلات و در مسافرت را معرفی کنیم تا به عنوان یک راهنما در مسافرت‌ها از آن استفاده کنید.

عینک آفتابی

همراه داشتن عینک طبی؛ اصل اولیه در مراقبت از چشم در تعطیلات

معمولاً کسانی که مشکلات بینایی دارند  ممکن است به صورت متناوب از عینک طبی و یا از لنز طبی استفاده کنند. نقاط بحرانی مربوط به عینک و لنز مربوط به مطالب قبلی است که می‌توانید مطالعه کنید. اما چیزی که در طول سفر وجود دارد این است که همیشه باید عینک طبی همراه خود داشته باشیم. صادقانه بگویم که همراه بردن لنزطبی و متکی شدن به آن در طول سفر ریسک زیادی به همراه دارد و ممکن است تبعاتی برای سلامتی چشم یا حتی برای پارگی لنز طبی داشته باشد.

پس به عنوان یک توصیه به خاطر داشته باشید که حتماً برای مراقبت از چشم در تعطیلات عینک طبی خود را همراه داشته باشید و از آن در طول مسافرت خود مراقبت کنید.

به هنگام پروازهای طولانی، از لنز طبی استفاده نکنید

همراه داشتن محلول شوینده لنز و باتری مخصوص آن در پروازهای طولانی مدت ضروری است. استفاده از لنزها برای بلند مدت در پروازها باعث احساس  ناخوشایند می‌شود و ممکن است بر روی سلامتی چشمان شما هم تأثیر منفی داشته باشد. اصولاً به هنگام پرواز هواپیما فشار داخل کابین به شدت کم می‌شود و این موضوع باعث می‌شود که اشک داخل چشم تبخیر شده و نوعی خشکی چشم موقتی به وجود می‌آید. این خشکی چشم به شدت آزار دهنده است و حتی اگر طولانی شود می‌تواند به سطح قرنیه شما صدمه بزند.

پس اگر یک سفر طولانی مدت به یکی از کشورهای خارجی در پیش دارید و احتمال می‌دهید بیش از ۴ یا ۵ ساعت در هواپیما باشید، توصیه ما این است که از عینک طبی استفاده کنید.

در یکی دیگر از مقالات ما به بررسی ” برای سفر لنز طبی ببرم یا عینک طبی ؛ شاید هم هر دوتاش رو بردم ! ” چیزی به همین موضوع با قدری تفاوت را مورد بررسی قرار داده ایم .

لنز رنگی

به طور مداوم از قطره چشمی استفاده کنید

یکی از تجربه‌های تلخی که در طول مسافرت دارم این است که حتی با برداشتن لنزها در درون هواپیما، اگر دوباره از آنها استفاده کند، باز هم عذاب آور است. در واقع خارج کردن لنزها از چشم مانعی برای جلوگیری از خشک شدن آنها نیست و تنها راهکاری برای کاهش آزار و اذیت ناشی از خشکی چشم است. بهترین راهکار برای این مشکل استفاده از قطره چشمی و اشک مصنوعی است. این دو محصول به راحتی می‌توانند رطوبت از دست رفته چشم را به حالت قبل برگرداند و کیفیت دید حفظ شود. حتی برای کسانی اصرار به استفاده از لنز طبی در طول مسافرت و در داخل هواپیما دارند، قطره چشمی و اشک مصنوعی راهکار خوبی برای مراقبت از چشم در تعطیلات هستند.

عینک آفتابی

استفاده از عینک آفتابی؛ اما فقط با کیفیت بالا!

هنگامی که در این جمله به کیفیت بالا اشاره می‌کنیم، منظور ما گران بودن قیمت عینک آفتابی نیست. عینکی که انتخاب می‌کنید باید کیفیت بالایی از لحاظ مقاومت در برابر نور ماوراء بنفش و همچنین طراحی فریم عینک داشته باشد. اغلب در بین گردشگران دیده می‌شود که به عینک های بزرگ و با قیمت‌های بالا علاقه نشان می‌دهند. اما در حقیقت این عینک‌ها شرایط کافی برای مراقبت از چشم در تعطیلات را ندارند و حتی ممکن است آسیب آنها بیشتر هم باشد. بنابراین سعی کنید عینکی را انتخاب کنید که در برابر اشعه ماوراء بنفش و نور مستقیم خورشید مقاومت بالایی داشته باشد و فریم آن با فیزیک صورت شما همخوانی داشته باشد.

اگر مطلب “اگر می‌خواهید یک عینک آفتابی خوب بخرید؛ این 5 کار را انجام دهید” را مطالعه کرده باشید میدانید که دقیقاً چه کاری برای خرید عینک آفتابی انجام دهید.

استفاده از عینک شنا یا ماسک

این نکته به طور ویژه برای کسانی که از لنز تماسی استفاده می‌کنند مناسب است. اگر لنز دارید و می‌خواهید شنا کنید، حتی اگر فقط می‌خواهید بازی کنید، باز هم لازم است که از عینک‌های شنا استفاده کنیم. به احتمال زیاد بسیاری از شما می دانید که استفاده همزمان از لنز طبی و غواصی و شنا کردن یک اشتباه بزرگ است. استفاده از لنز به هنگام شنا و یا حضور در استخر عامل مهمی برای تحریک چشم و عفونی شدن آن می‌شود. در واقع این موضوع باعث جذب باکتری‌ها و مواد آلاینده در زیر لنز شده که به طور بالقوه به چشم شما آسیب خواهد زد.

محافظت از پوست اطراف چشم

این نکته برای مراقبت از چشم در تعطیلات تابستان و در تعطیلات بهاری در مناطق گرمسیر مهم است. در واقع این یک راهکار مناسب محافظت از پوست ظریف اطراف چشم شما در برابر اشعه ماوراء بنفش است. سعی کنید همیشه بخشی از برنامه‌های صبحگاهی خود را به استفاده از کرم‌های ضدآفتاب برای پوست صورت و به طور ویژه برای پوست اطراف چشم باشد. این راهکار باعث می‌شود که تأثیر نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش بر روی پوست کمتر شده و در طول مسافرت کمتر اذیت شوید.

اگر در طول شب مجبور شدید که در یک مراسم شرکت کنید و مدت زمان زیادی بیدار بمانید که چشمان شما تحریک شود، بهتر است که یک چای کیسه‌ای مصرف شده خیس را پیدا کنید و به پشت بخوابید و آن را بر روی چشمان خود قرار دهید. این کار بهتر است قبل از برداشتن لنزها انجام شود.

رژیم غذایی مناسب خود را حفظ کنید

رژیم غذایی مناسب کلید موفقیت است و به شما در مراقبت از چشم در تعطیلات هم کمک می‌کند. وجود ویتامین آ برای چشمان شما در برنامه غذایی ضروری است. خوشبختانه این ویتامین اغلب در بین غذاها و خوردنیهای خوشمزه پیدا می‌شود که نمونه‌های مختلف آنها سیب زمینی و انبه است. البته سبزیجاتی مانند هویج، کلم بروکلی و گوجه فرنگی هم به اندازه کافی  این ویتامین‌ را دارند.

اسیدهای چرب، ویتامین C و E، لوتیین، روی و امگا 3 نیز برای چشم ما مفید هستند و باعث می‌شود که میزان چربی موجود در اشک به صورت استاندارد حفظ شده و مانع از تبخیر آن می‌شود.

به عنوان یک نکته مهم به خاطر داشته باشید که مراقبت از چشم در تعطیلات شامل چند مورد ساده می‌شود. از خشکی چشم جلوگیری کنید، از تحریک شدن چشم جلوگیری کنید، از مواد آلرژن فراری باشید، از تأثیر نور مستقیم خورشید و نور ماوراء بنفش بر روی چشم جلوگیری کنید، از لنز طبی و عینک طبی خود به طور کامل مراقبت کنید. اگر این نکات را رعایت کنید، شرایط مراقبت از چشم در تعطیلات را به صورت استاندارد رعایت کرده‌اید.

منبع:  http://followtheview.com/eye-care-tips/

 

دیدگاهتان را بنویسید