5 نکته مهمی که به هنگام استفاده از لنز طبی در بهار باید رعایت کنید

5 نکته مهمی که به هنگام استفاده از لنز طبی در بهار باید رعایت کنید

چند لحظه خود را در آب و هوای مطبوع، آسمان آبی و شکوفه‌های زیبای فصل بهار تصور کنید، و حالا در نظر بگیرید که همه شکوفه‌های بهاری باعث می‌شوند که استفاده از لنز طبی در بهار سخت باشد. یکی از بزرگ‌ترین عامل‌های آزاردهنده لنزهای طبی و رنگی، آلرژن ها هستند که خوشبختانه! در فصل بهار به وفور یافت می‌شوند. این موضوع باعث می‌شود که سلامت چشم شما و استفاده از عینک طبی یا لنز طبی برای شما تحت تأثیر قرار گیرد. پس اگر می‌خواهید در این فصل یک تجربه لذت بخش داشته باشید و هم زمان چشمان شما هم سالم بمانند، این ۵ نکته را فراموش نکنید.

لنز طبی در بهار

چرا لنز طبی در بهار

اگرچه استفاده از لنز طبی در فصل زمستان با دردسرهای زیادی همراه است، اما معمولاً فصل بهار گزینه خوبی برای استفاده از لنز طبی و لنز رنگی نیست. فصل بهار  به چند دلیل برای استفاده کنندگان از لنزهای طبی و رنگی مشکل ساز است:

  • در این فصل شدت مواد آلرژن مانند گرده گل و گرد و غبار بسیار بالاست؛
  • در این فصل وجود باد یک پدیده طبیعی است و احتمال خشک شدن چشم و لنز را افزایش می‌دهد؛
  • در این فصل تعداد حشرات و جانوران ریز بسیار زیاد است؛
  • در این فصل وضعیت جوی غیر قابل پیش بینی است؛
  • در این فصل به دلیل تعطیلات رعایت نکات بهداشتی بسیار سخت است.

پس اگر می‌خواهید کدام از این مشکلات به هنگام استفاده از لنز طبی در بهار برای شما مشکل ساز نشود، موارد زیر را رعایت کنید.

لنز طبی در بهار

چند وقتی بیخیال استفاده از لنز طبی شوید

هنگامی که به فصل بهار می‌رسید، شاید بهترین زمان برای تجدید دیدار با عینک‌های طبی فرارسیده باشد. در این دوره زمانی ترجیحا از لنز رنگی استفاده نکنید و اعتماد به نفس خود را در استفاده از همان رنگ طبیعی چشم بالا ببرید. اما اگر مصرف کننده لنز طبی هستید، بهتر است این فصل کمتر به سراغ استفاده از لنز طبی بروید و بیشتر از عینک استفاده کنید. از آنجایی که عینک‌ها تماس مستقیم با سطح چشم شما ندارند، مشکلی از لحاظ ورود آلرژن ها به چشم و آلوده شدن آن نخواهید داشت.

از قطره چشم و اشک مصنوعی استفاده کنید

در مطلب به استفاده از لنز طبی در فصل زمستان اشاره کردیم که برای جلوگیری از خشکی چشم بهتر است از اشک مصنوعی استفاده کنید. جالبه بدانید که در فصل بهار هم چنین مشکلی نخواهید داشت. پس اگر مجبور شدید در طول روز بیش از ۶ بار از اشک مصنوعی استفاده کنید، یا حتی مجبور شوید از قطره‌های از بین برنده آلرژی استفاده کنید، بهتر است به سراغ شوینده‌های چشم و استریل کننده‌ها برویم. به یاد داشته باشید که استفاده از قطره چشم برای کاهش قرمزی آن مناسب نیست و این قطره‌ها صرفاً برای مقاصد آرایشی طراحی شده‌اند. پس انتظار نداشته باشید که این قطره‌ها در از بین بردن خشکی چشم به شما کمک کند.

لنز طبی در بهار

هیچ وقت چشمان خود را نمالید

متاسفانه این موضوع خیلی وسوسه انگیز و فریب دهنده است که به علت خارش چشم خود را مالش دهیم. اما این مالش نه تنها به ما کمک نمی‌کند، بلکه در حالت شدید باعث نازک شدن قرنیه و درنهایت آسیب دیدن سطح بینایی شما می‌شود. البته مالش دادن یک راه بسیار خطرناک برای انتقال میکروب‌ها به چشم و در نتیجه عفونت چشم است. اگر مایلید که به هنگام استفاده از لنز چشم در بهار دچار چنین مشکلی شوید، حتماً از مالش چشم خود لذت ببرید!!!

برای تسکین این موضوع، استفاده از کمپرس یخ و همچنین شستن چشم با آب گرم و تمیز راهکار مناسبی است. البته به خاطر داشته باشید که همین آب گرم هم می‌تواند منبع کاملی برای انتقال باکتری به چشم باشد و توصیه می‌شود که در انتخاب آب برای شست و شوی چشم وسواس زیادی به خرج دهید.

از پزشک یا چشم پزشک خود کمک بگیرید

اگر سابقه آلرژی دارید و نسبت به مواد آلرژن حساس هستید، قبل از اینکه وارد فصل بهار شوید و به دلیل استفاده از لنز طبی در بهار دچار مشکل شوید، به پزشک متخصص یا چشم پزشک خود مراجعه کنید. متخصصین به شما قطره‌ها و داروهای مخصوصی پیشنهاد می‌دهند که شدت آلرژی شما را کاهش داده و از عفونت چشم شما جلوگیری می‌کند. حتی اگر مبتلا به آلرژی نباشید، توصیه این پزشکان یا چشم پزشکان به شما کمک می‌کند که در استفاده از لنز دچار مشکل نشوید و یک تجربه مناسب داشته باشید.

لنز طبی در بهار

بیشتر لنزهای خود را بشویید و یا به سراغ لنز طبی روزانه یا لنز رنگی روزانه بروید

آلرژن ها و ذراتی کوچک با اندازه‌های بسیار ریز مانند گرده گل و گرد و غبار هستند که احتمال نشستن آنها بر روی لنز طبی و لنز رنگی بسیار زیاد است. قرار گرفتن این لنزها بر سطح داخلی چشم باعث می‌شود که انتقال این مواد آلرژن به چشم راحت‌تر انجام گیرد. بنابراین باید راهکارهای مختلفی برای محافظت از رسیدن مواد آلرژن و یا حداقل رسیدن آنها به چشم اتخاذ کنید. بهترین حالت ممکن این است که از لنزهای یکبار مصرف و لنزهای روزانه در فصل بهار استفاده کنید که از این طریق شانس رسیدن آلودگی به چشم کاهش یابد.

اما اگر شرایط کاری و حرفه‌ای شما اجازه تعویض مکرر لنزهای روزانه را نمی‌دهد و مجبور هستید که از لنز طبی در فصل بهار استفاده کنید، اینجاست که باید به سراغ نظافت شخصی خود بروید و نکات مراقبتی را با شدت بیشتری رعایت کنید. این یعنی به هنگام تعویض کردن لنزها به طور کامل دستان خود را بشویید و از مواد ضدعفونی کننده استفاده کنید تا تأثیر مواد آلاینده و آلرژن به حداقل برسد.

تجربه ما در گروه بینا اپتیک نشان می‌دهد که برای استفاده از لنز طبی در بهار بهترین گزینه ممکن استفاده کردن از لنزهای روزانه و یکبار مصرف است که هر روز صبح امکان تعویض آن را خواهید داشت.  بنابراین برای آشنایی بیشتر با این محصول و استفاده از آن در شرایط مختلف، با کارشناسان ما در بینا اپتیک در تماس باشید.

کلید واژه کانونی: لنز طبی در بهار

دیدگاهتان را بنویسید