12 نکته مراقبت از چشم در برابر نور آبی

12 نکته مراقبت از چشم در برابر نور آبی

با توجه به وضعیت دنیای امروز، استفاده از گوشی‌های هوشمند و تبلت ها اجتناب ناپذیر است و به همین دلیل مراقبت از چشم در برابر نور آبی برای بسیاری از خانواده‌ها ضروری به نظر می‌رسد. در مطالب قبلی به بررسی نور آبی و تأثیر آن بر روی چشم پرداختیم، اما قرار گرفتن بیش از حد در برابر صفحه نمایش گوشی هوشمند و کامپیوتر خطرات این نور را برای ما بیش از پیش افزایش می‌دهد.

این موضوع ما را بر آن داشت که به بررسی راهکارهای مراقبت از چشم در برابر نور آبی بپردازیم و ببینیم که هر کدام از این راهکارها به چه صورتی می‌تواند سلامت چشم ما را تضمین کند.

عدسی بلوکات

حفظ فاصله مناسب از صفحه نمایش برای مراقبت از چشم در برابر نور آبی

هنگام استفاده از گوشی هوشمند و کامپیوتر، حفظ موقعیت مناسب بسیار ضروری است. معمولاً در حالت عمومی فاصله صفحه نمایش کامپیوتر تا چشمان شما باید به اندازه بازوی شما باشد. البته بررسی‌ها نشان می‌دهد که این فاصله به اندازه ۴ تا ۵ اینچ و در فاصله ۱۵ تا ۲۰ درجه نسبت به چشم شما قرار می‌گیرد. برای در نظر داشتن این موضوع می‌توانید فاصله صندلی تا صفحه کامپیوتر یا فاصله چشم تا صفحه گوشی را به صورت اندازه گیری شده در نظر داشته باشید. البته به خاطر داشته باشید که این فاصله در مورد گوشی هوشمند از ۱۶ تا ۱۸ اینچ است و تأثیر مهمی در مراقبت از چشم در برابر نور آبی دارد.

تنظیمات صفحه نمایش خود را تغییر دهید

هم در برابر گوشی‌های هوشمند و هم در صفحه نمایش کامپیوتر باید تنظیمات صفحه به شکلی باشد که با توجه به نور محیط تغییر کند. استفاده از صفحه روشن در محیط تاریک می‌تواند به چشم شما صدمه بزند. اگر هم احساس می‌کنید که در این شرایط تسلط چندانی به متن و تصویر ندارید، کنتراست تصویر خود را افزایش دهید. اگر هم به فکر خواندن یک متن در تبلت خود هستید، بهتر است که از فونت‌های بزرگ و خوانا استفاده کنید.

میزان درخشانی صفحه را کم کنید

روشن بودن صفحه و درخشان بودن آن می‌تواند به چشم شما صدمه بزند. بنابراین به عنوان اولین راهکار برای مراقبت از چشم در برابر نور آبی می‌توانید از پرده یا سایر روش‌ها برای جلوگیری از ورود نور خورشید استفاده کنید. لامپ‌های کم مصرف و لامپ‌های فلورسنت با ارائه نور غیر مستقیم ایده خوبی برای کاهش نور خیره کننده هستند. هیچ وقت در موقعیتی قرار نگیرید که پنجره‌ای روشن در پشت سر شما قرار گیرد. وجود گرد و خاک باعث انعکاس نور در چشمان شما می‌شود و شما احساس می‌کنید که باید نور صفحه را افزایش دهید. پس همیشه از یک پارچه و اسپری اختصاصی برای تمیز کردن صفحه نمایش استفاده کنید.

عدسی بلوکات

محافظت از چشم با کمک عینک

استفاده از عینک به هنگام کار با کامپیوتر و گوشی می‌تواند به جلوگیری از مشکلات بینایی شما کمک کند و به عنوان راهکار مراقبت از چشم در برابر نور آبی شناخته شود. خرید عینک به طور ویژه عینک های رنگی می‌تواند باعث محافظت از چشم شما شود. اگر هم به استفاده از عینک عادت ندارید، خرید لنز راهکار خوبی است. البته در خرید عینک باید عدسی‌هایی را انتخاب کنید که میزان تابش رسیده شده به شبکیه چشم شما را به صفر برسانند.

یکی از راه کارهای جذاب در مراقبت از چشم در برابر نور آبی با کمک عینک طبی، استفاده از عدسی بلوکات است. این عدسی ها به صورت تخصصی برای جلوگیری از ورود نور آبی به چشم طراحی شده اند. اجازه دهید که معرفی مختصری از این عدسی ها و خاصیت عدسی بلوکات داشته باشیم.

عدسی بلوکات

عدسی بلوکات چیست؟

عدسی بلوکات (blue cut lenses) یک نوع عدسی عینک بلو کنترل  مخصوص است که به منظور بلوکه کردن و جلوگیری از ورود نور آبی به بخش‌های داخلی چشم استفاده می شود. نور آبی از جمله طیف های با طول موج کوتاه و پر انرژی نور مرئی است که هم از خورشید و هم از دستگاه‌های الکترونیکی مانند گوشی های هوشمند، کامپیوترها و لپ تاپ ها به چشم ما میرسد. اثر منفی نور آبی بسیار زیاد است و می‌تواند تاثیر نامناسبی بر روی عملکرد شبکیه چشم داشته باشد.

نمونه‌های مختلفی از عدسی بلوکات در بازار موجود است که می توان به عدسی بلوکات ایتالیایی، عدسی بلوکات زایس، عدسی بلوکات هویا، عدسی بلوکات اسمارت ویژن و سایر برندهای موجود در بازار اشاره کرد. خواص عدسی بلوکات در چند سال اخیر بیشتر به چشم آمده است و از آنها به عنوان ابزارهای محبوب برای استفاده کنندگان از گوشی های هوشمند یاد می شود.

چشم‌هایتان را هرگز نمالید

متاسفانه بسیاری از مردم چه در هنگام استفاده از کامپیوتر و چه در حالت عادی عادت دارند که چشمان خود را به طور مرتب بمالند. این موضوع حتی اگر خاک وارد چشم شده باشد، حرکت بسیار نامناسبی است و ممکن است به بخش‌های درونی چشم آسیب برساند. به خاطر داشته باشید که مالیدن چشم باعث تحریک پآن می‌شود و از طرف دیگر آلودگی دست نیز به داخل چشم انتقال می‌یابد. توصیه چشم پزشکان در این موارد استفاده از قطره چشم است که تحریک چشم را ازبین می‌برد و باعث شست و شوی بخش‌های داخلی آن می‌شود.

ورزش چشم

ورزش و تمرین چشم

تمرین دادن منظم چشم یکی از بهترین راهکارها برای اطمینان از سلامت و ایمنی آنهاست و به عنوان یک راهکار برای مراقبت از چشم در برابر نور آبی شناخته می‌شود. راهکارهای تمرینی مختلفی در اینترنت وجود دارد که شما می‌توانید آنها را استفاده کنید. اما اگر به دنبال این روش‌ها نیستید، پلک زدن مداوم برای جلوگیری از خشکی چشم و رساندن اشک به قسمت‌های مختلف آن بسیار مهم است. زمانی که چشمان خود را می‌بندید، سعی کنید در همان حالت چشمان خود را در جهت‌های مختلف حرکت دهید تا به طور کامل بخش‌های مختلف آن آغشته به اشک شود.

 استراحت دادن به چشم به کمک دست

این یکی از ساده‌ترین راهکارها برای استراحت دادن به چشم است و طبیعتاً در مراقبت از چشم در برابر نور آبی هم کارایی دارد. در این حالت شما باید دو دست خود را به صورت موازی روبروی همدیگر قرار دهید و به صورت یک پوشش گرم بر روی چشمان بسته خود بگذارید. گرمای رسیده از انگشتان و کف دست به بخش‌های داخلی چشم باعث تسکین آن‌ها می‌شود. این ایده برای کسانی که شاغل هستند و به طور مداوم با کامپیوتر و گوشی هوشمند کار می‌کنند، فوق العاده است. اگر احساس می‌کنید که این روش می‌تواند در مراقبت از چشم در برابر نور آبی کارآمد باشد، آرنج‌های خود را بر روی میز قرار دهید و در همان حالت چهار انگشت را بر روی پلکان خود بگذارید و این کار را برای دو یا سه بار در روز انجام دهید.

استفاده از کیسه چای خیس و خیار

کسانی که بیش از حد چشمان خود را در معرض صفحه نمایش کامپیوتر یا صفحه نمایش گوشی هوشمند قرار می‌دهند، ممکن است که به مرور زمان شاهد پف کردن اطراف چشم خود باشند و ناراحتی‌هایی احساس کنند. این افراد برای از بین بردن تحریک چشم خود و همچنین به منظور مراقبت از چشم در برابر نور آبی می‌توانند از کیسه‌های چای استفاده شده یا از قطعات خیار استفاده کنند تا تحریک چشم آنها از بین برود. این کار می‌تواند به مدت چند دقیقه و بلافاصله پس از رسیدن به منزل صورت گیرد. البته توصیه ما این است که این کار را ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قبل از خواب انجام دهید.

استفاده از قانون ۲۰ – ۲۰ – ۲۰

برای اطمینان از اینکه فشار بیش از حد به چشمانتان وارد نشود، پس از ۲۰ دقیقه نشستن در مقابل صفحه نمایش، این قانون ساده را دنبال کنید. به مدت ۲۰ ثانیه به جسمی که در فاصله ۲۰ متری شما قرار دارد خیره شوید. انجام این کار فاصله کانونی چشم شما را تغییر می‌دهد و آن را آرام می‌کند. در گام بعد 20 بار به طور متوالی چشمک بزنید تا رطوبت کافی به بخش‌های مختلف چشم شما برسد.  در نهایت هم ۲۰ قدم بردارید تا گردش خون بدن شما افزایش یابد.

بدون شک جلوگیری بسیار بهتر از درمان است و به عنوان یک توصیه، سعی کنید که استفاده از عدسی بلوکات را در برنامه خود هنگام استفاده از کامپیوتر داشته باشید. این عدسی ها مانع از ورود نور آبی می شوند و روش خوبی برای مراقبت از چشم هستند.

آب درمانی یا هیدروتراپی

نوشیدن زیاد آب به کاهش خارش و از بین رفتن تحریک چشم شما کمک می‌کند. زمانی که بدن شما حجم وسیعی از آب خود را از دست می‌دهد، این موضوع تأثیر خود را بر روی بخش‌های مختلف از جمله سیستم تولید اشک می‌گذارد و باعث خارش و ایجاد تحریک آنها می‌شود. با مصرف آب و همچنین شستن صورت با آب تمیز احساس تازه و تجدید حیات به شما دست می‌دهد. این موضوع در مراقبت از چشم در برابر نور آبی هم تأثیر گذار است.

استفاده از رژیم غذایی متعادل برای مراقبت از چشم در برابر نور آبی

رژیم غذایی متعادل با ویتامین A، C و E برای چشم سالم بسیار ضروری است. مرکبات، سبزیجات پهن برگ، سبزیجات سبز رنگ، گوجه فرنگی، اسفناج، هویج، مرغ و محصولات لبنی منبع غنی از ویتامین A، C، E و سایر مواد معدنی مفید که شبکیه چشم شما را فعال و کارآمد نگه می‌دارند برای مراقبت از چشم در برابر نور آبی ضروری هستند.

علائم چشم

تست بینایی هر سال

کاربران کامپیوتر و استفاده کنندگان از گوشی‌های هوشمند باید هر ساله آزمون بینایی خود را انجام دهند و سلامت چشمان خود را بررسی کنند. این موضوع بسیار مهم است، زیرا اغلب چشمان ما در معرض نور آبی و حتی نور ماوراء بنفش قرار دارد و می‌تواند مشکلات بینایی زیادی برای ما به وجود بیاورد. حتی می‌توانید به متخصص چشم پزشک خود بگویید که مدت زمان زیادی از کامپیوتر و گوشی هوشمند استفاده می‌کنید تا آنها هم توصیه‌های لازم را به شما داشته باشند.

مراقبت از چشم در برابر نور آبی هم از لحاظ حرفه‌ای و کسب درآمد برای شما مفید است و هم می‌تواند سلامت بینایی شما را برای بلندمدت تضمین کند. عدسی بلوکات در بین عینک های طبی راهکار خوبی برای محافظت از چشم در برابر تجهیزات الکترونیکی است و می توانید استفاده از آن را در برنامه شخصی خود قرار دهید. با مراجعه به قسمت خرید لنز طبی و همچنین خرید عینک طبی می‌توانید گزینه‌های پیشنهادی ما را برای مراقبت از چشم خود پیدا کنید. در صورت نیاز هم با کارشناسان ما در بینا اپتیک در تماس باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید