عدسی پروگرسیو را بهتر بشناسیم !

عدسی پروگرسیو را بهتر بشناسیم

عدسی پروگرسیو یکی از محصولات چشم پزشکی است که در چند سال اخیر استفاده از آن رواج بیشتری داشته و یکی از گزینه‌های محبوب و برای افراد 40 سال به بالاست . با وجود اینکه سالهای زیادی از ساخت این عدسی‌ها می‌گذرد، اما هنوز هم اطلاعات کاملی در رابطه با آنها وجود ندارد و حتی بسیاری از کاربران از اسم خارجی آن می‌ترسند. این موضوع باعث می‌شود که کاربران وب سایت ما هم نسبت به این موضوع اطلاعات چندانی نداشته باشند و همکاران ما مجبور شوند که در مورد آنها توضیح دهند.

برای حل این مشکل؛ تصمیم گرفتیم که ابتدا عدسی پروگرسیو ( عدسی تدریجی ) را معرفی کنیم و در ادامه به مقایسه آن با عدسی‌های قدیمی مانند عدسی دو کانونی و چند کانونی بپردازیم.

عدسی پروگرسیو چیست؟

عدسی پروگرسیو (Progressive Lenses) یا عدسی تدریجی به لنزهایی گفته می‌شود که تغییر حالت عینک از حالت دید دور به حالت دید نزدیک با سرعت بسیار کمی رخ داده و فرد متوجه تغییر حالت کانونی عدسی نمی‌شود. روال انتخاب عینک طبی و عدسی در گذشته به این صورت بود که فرد با مراجعه به چشم پزشک متوجه می‌شد که چشم او نزدیک بین یا دوربین است و با توجه به این وضعیت برای عینک تجویز می‌شد. در حالتی که فرد نیاز به عینک داشت، از عینک مورد نظر استفاده کرده و در غیر اینصورت می‌توانست عینک خود را کنار بگذارد و چشم سالمی داشت .

طراحی عدسی پروگرسیو به این شکل است که گوشه‌های بالای عدسی برای دیدن نمای دور و گوشه‌های پایین در سمت داخل، برای نمای نزدیک مناسب هستند. وقتی که فرد به مسافت دور نگاه می‌کند، چشم‌ها از همدیگر بازتر شده و فرد از قسمت بالای عینک استفاده می‌کند. در این حالت فرد از قسمت دید دور عدسی کمک می‌گیرد. اما اگر فرد به مسافت نزدیک نگاه کند، مثلاً مطالعه کتاب یا هر نمای نزدیک‌تر از ۴۰ سانتی متر، چشم‌ها به همدیگر نزدیک‌تر شده و از قسمت پایین و نزدیک عدسی برای نگاه کردن استفاده می‌کند. در این حالت دید نزدیک عدسی استفاده می‌شود.

در بین این دو قسمت، یک بخش برای دیدن نمای متوسط در نظر گرفته شده که فرد برای تغییر وضعیت دید خود از دور به نزدیک و بالعکس مشکلی نداشته باشد. در فرایند آماده سازی عدسی تمامی این مراحل به صورت تدریجی رخ می دهد و به همین دلیل به عنوان عدسی تدریجی شناخته می شود.

عدسی پرگرسیو

مقایسه عدسی تدریجی با عدسی دو کانونی و سه کانونی

شاید برای شما این سؤال پیش آمده باشد که چرا ما باید عدسی تدریجی را با عدسی دو دید یا سه دید مقایسه کنیم. ابتدا اجازه دهید که یک معرفی مختصر از این دو عدسی داشته باشد.

عدسی دو دید به عدسی‌هایی گفته می‌شود که ۲ کانون متفاوت برای دیدن تصاویر دور و نزدیک در آنها تعبیه شده است و بین آنها به کمک یک خط مشخص شده است. بنابراین وقتی که فرد از قسمت بالای عینک برای دیدن تصاویر دور استفاده می‌کند، یعنی در حال استفاده از قسمت دید دور عدسی عینک است. اما زمانی که به تصاویر نزدیک نگاه می‌کند، خط دید او به سمت بخش داخلی عینک و نزدیکی دماغ میل می‌کند. بنابراین از این قسمت دید نزدیک برای دیدن تصاویر نزدیک استفاده می‌کند.

حالا باید ببینیم که پرش تصویر (image jump) چیست؟ فرض کنید که شما از یک عینک دو دید استفاده می‌کنید و در یک لحظه قسمت نزدیک بین آن را برای مطالعه یک کتاب استفاده می‌کنید. اگر تصمیم بگیرید که از قسمت دید دور استفاده کنید، به آرامی زاویه دید خود را تغییر می‌دهید و در این حالت مشکلی ایجاد نمی‌شود. اما زمانی که با کامپیوتر کار می‌کنید، یک نوع تصویر تلفیقی بین دید دور و دید نزدیک به وجود می‌آید که چشم در حالت طبیعی قادر به تشخیص آن نبوده و شما مجبور به تغییر زاویه دید خود هستید. این حالت پرش بین دو تصویر باعث ایجاد یک خط تار می‌شود که به عنوان پرش تصویر شناخته می‌شود.

پرش تصویر ممکن است از یک تاری دید معمولی تا حتی سرگیجه و حالت تهوع تغییر کند. پس امری بسیار آزاردهنده و در مشاغل حساس بسیار خطرناک است.

کارشناسان حوزه عینک و عدسی طبی برای غلبه بر این مشکل به سراغ عدسی پروگرسیو رفته‌اند. وقتی که از این عدسی‌ها استفاده می‌کنید، عملاً روند تغییر کامل دید چشم با یک حالت تدریجی و آرام رخ می‌دهد که به هیچ وجه برای زاویه دید شما مشکلی ایجاد نمی‌کند و اصطلاحاً چیزی به اسم پرش تصویر وجود ندارد.

با وجود اینکه عدسی‌های سه کانونی و چند کانونی برای غلبه بر این مشکل و از بین بردن پرش تصویر ساخته شده‌اند، اما هنوز هم کارایی آنها مانند عدسی‌های تدریجی نیست و اکثر چشم پزشکان استفاده از این عینک‌ها را پیشنهاد می‌کنند.

عدسی پرگرسیو

مزایای عدسی پروگرسیو

با توجه به توضیحاتی که برای معرفی عدسی تدریجی داده شد و مشخص شد که چه تاثیری بر روند دید افراد کهنسال و همچنین افراد آستیگماتیسم دارد، در اینجا لازم است که به برخی از معروف‌ترین و شناخته شده ترین مزایای آنها اشاره کنیم:

 • در این عینک‌ها و عدسی‌ها پدیده پرش تصویر وجود ندارد؛
 • قابلیت استفاده از این عدسی‌ها برای فریم‌های کوچک وجود دارد که باعث می‌شود جوانتر به نظر برسید؛
 • دید به وجود آمده در این عدسی‌ها بسیار طبیعی‌تر از سایر عدسی‌ها مانند عدسی‌های دو کانونی و چند کانونی است؛
 • این عدسی‌ها به افراد مختلف اجازه می‌دهند که بر روی اشیا در فواصل متفاوت متمرکز شوند؛
 • استفاده از عدسی پروگرسیو نسبت به عدسی‌های دودید بسیار راحت‌تر است؛
 • استفاده از این عدسی‌ها برای افرادی که حرفه‌ای حساس دارند یا برای ورزشکاران، پیشنهاد بهتری است.

عدسی پرگرسیو

آیا عدسی پروگرسیو ایرادی هم دارد؟

شاید فکر می‌کنید که ما به عنوان فروشنده این عدسی‌ها نباید به ایرادات آنها اشاره کنیم. اما طبیعی است که برای عدسی پروگرسیو هم ایراداتی وجود داشته باشد. البته این ایرادات و معایب چندان شدید و غیر قابل حل نیستند، اما در هر صورت لازم است که کمی از زمان خود را برای استفاده بهینه از این عینک‌ها اختصاص دهید:

 • نیاز به تمرین برای یادگیری: طراحی عدسیهای پروگرسیو به این صورت است که شما در نگاه مستقیم برای دوربینی از قسمت نزدیک برای نزدیک بینی و فاصله بین آن‌ها برای کامپیوتر استفاده می‌کنید. بنابراین نیاز دارید که با تمرین خود را با شرایط این عینک‌ها تطبیق دهید تا راحت‌تر از آنها استفاده کنید.
 • قیمت بالاتر: قیمت بالاتر از یکی دیگر از ایراداتی است که به این عدسی‌ها وارد می‌شود و طبیعتاً با توجه به پیشرفته بودن آنها قابل توجیه است.

عدسی پرگرسیو

عدسی‌های تدریجی برای چه افرادی بهتر هستند

بزرگ‌ترین مزیت عدسی پروگرسیو این است که خط موجود در عدسی‌های دو کانونی و چند کانونی را از بین برده و با پدیده‌ای مثل پرش تصویر مواجه نیستیم. این پدیده در رانندگی و در حوزه‌های حساس بسیار خطرناک است و می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری داشته باشد. با این تفاسیر می‌توانیم پیشنهاد دهیم که از عدسی‌های تدریجی برای افراد زیر استفاده شود:

 • رانندگان ماشین‌های سریع که نیاز به تمرکز بر روی چند نقطه به صورت همزمان دارند؛
 • اپراتورها و تکنسین‌های کامپیوتر که پدیده پرش تصویر در آن‌ها بسیار بیشتر است؛
 • دانشجویان و افرادی که نیاز به مطالعه زیاد در طول روز دارند؛
 • افراد کهنسال که به دلیل ضعیف شدن ماهیچه‌های چشم امکان تطابق پذیری را از دست داده‌اند؛
 • افراد آستیگماتیسم برای برخورداری از تکنولوژی آن در نگاه به دور و نزدیک.

به طور کلی عدسی‌های پروگرسیو را می‌توان یکی از بهترین و محبوبترین عدسی‌های موجود در بازار معرفی کرد که برای طیف وسیعی از افراد جامعه قابلیت استفاده دارند. این عدسی‌ها برای افرادی که از ضعیفی چشم رنج می‌برند یا قابلیت تطابق پذیری دید در آنها بسیار کم است، انتخابی ایده آل به شمار می‌رود.

نمونه‌های مختلفی از عدسی پروگرسیو و عینک طبی ساخته شده با این عدسی‌ها در فروشگاه بینا اپتیک موجود است که می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و اطلاعات تکمیلی را از ما دریافت کنید.

 

⭕️ علامت هاي حك شده در عدسي هاي پروگرسيو:

???? پس از معرفی عدسی های پرگرسیو به معرفی علایم حک شده بر روی عدسی های تدریجی می پردازیم:

يك عدسي پروگرسيو پس از توليد معمولا دو نوع علامت در خود دارد:

١- علايم پرينت شده بر روي عدسي
٢- علايم حك شده در عدسي

در شكل شماتیک زير، نمونه علايم پرينت شده را به رنگ قرمز و علايم حك شده را به رنگ خاكستري مي توانيد مشاهده كنيد:لنز پرگرسیو هویا

???? علايمي كه روي عدسي پرينت مي شوند، معمولا به رنگ سفيد يا زرد هستند و براحتي توسط دستمال مخصوص عينك و با استفاده از حلالي مثل الكل يا استون، از سطح عدسي پاك مي شوند.

از علايم پرينت شده مي توان براي خواندن پاور و اديشن عدسي پروگرسيو و همچنين چك کردن فيتينگ عينك بر روي صورت مشتري هنگام تحويل عينك استفاده كرد.

براي خواندن پاور دور، از نقطه مرجع ديد دور Distance Reference Point و براي خواندن پاور نزديك از نقطه مرجع ديد نزديك Near Reference Point در زير لنزمتر استفاده مي كنيم.

نمونه علايم پرينت شده را در تصوير زير مي توانيد ملاحظه كنيد:

عدسی پرگرسیو هویا تهران

???? گروه دوم اين علايم، بصورت دائمي بر روي عدسي هاي پروگرسيو حك مي شوند. دو علامت كوچك به فاصله 34mm از يكديگر در دو سمت گيجگاهي و بيني عدسي وجود دارند كه معمولا بصورت دايره هستند اما در بعضي برند ها ممكن است مستطيل، لوزي و يا بعلاوه باشند. همچنین در قسمت بالا و پايين اين دو علامت، معمولا اطلاعاتي راجع به عدسي درج مي شود كه بسته به برند و نوع عدسي متفاوت مي باشد.

اطلاعاتي كه بصورت نرمال ممكن است درج شده باشد عبارتند از:
– لوگوي برند
– ميزان اديشن
– طول كريدور
– ضريب شكست عدسی

البته در برخي برند ها ممكن است فقط اديشن حك شده باشد ولي در برخي برند ها از جمله عدسی تدریجی هويا همه اطلاعات فوق قابل بازخواني است و در عدسي هاي شخصي ساز مثل +MyStyle V اطلاعات بيشتري مانند نوع طراحی و نحوه تجویز ادیشن هم در دسترس مي باشد.

???? اين علايم كاربرد هاي مفيد زيادي از جمله استفاده در عيب يابي عدسي هاي پروگرسيو، بازخواني پرينت هاي پاك شده كارخانه، اطلاع از برند و اديشن عدسي پروگرسيو قبلي و استفاده از اين اطلاعات براي تجويز دقيق تر و همچنين انتخاب آگاهانه تر ديزاين عدسي پروگرسيو بعدي دارند.

دیدگاهتان را بنویسید